Amos Oz i siła lokalnej literatury

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 09:35
- Głęboko wierzę, że każda wielka literatura jest literaturą prowincjonalną - mówi izraelski pisarz. - Im bardziej jest lokalna, tym bardziej uniwersalne niesie przesłanie...
Audio
  • Amos Oz opowiada o swoim życiu i książkach ("Kontrkultura", Czwórka)
Amos Oz
Amos OzFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Amos Oz, izraelski pisarz, eseista i publicysta, odwiedził ostatnio Polskę, by odebrać doktorat honorowy Uniwersytetu Łódzkiego oraz promować książkę "Wśród swoich".

Najnowsza publikacja pisarza to zbiór opowiadań, których akcja rozgrywa się w kibucu pod koniec lat pięćdziesiątych, czyli w miejscu i czasie, w których pisarz przeżywał swoją młodość. - Kiedy miałem około 15 lat, zbuntowałem się przeciwko światu mojego ojca. Postanowiłem, że będę kimś zupełnie od niego odmiennym, by w niczym go nie przypominać - mówi Amos Oz. - On był intelektualistą, ja chciałem zostać kierowcą traktora, on był konserwatystą, ja postanowiłem zostać socjaldemokratą. On był niski, ja chciałem stać się wysoki. On żył w Jerozolimie, ja wyprowadziłem się do kibucu. Po wyprowadzce zmieniłem nawet swoje imię. Dziś widzę całą ironię tego buntu. Siedzę w pokoju pełnym książek, piszę książki, robię to, czego życzył sobie mój ojciec. Ale pobyt w kibucu był najważniejszym doświadczeniem w moim życiu. Mieszkałem w nim 40 lat i tam poznałem ludzką naturę - opowiada.  

Amos Oz dość często przyjeżdża do Polski. Twierdzi nawet, że zna nasz język. - Znam melodię polskiego, przywykłem do dźwięków. Znam już ten język... poza słowami - precyzuje. Mimo że rodzice pisarza do Izraela wyjechali z terenów ówczesnej Polski i sami byli poliglotami, to podjęli decyzję, by nie uczyć syna języków europejskich. - Dla mojego bezpieczeństwa... by nie uwiódł mnie urok kontynentu - tłumaczy pisarz.

O języku hebrajskim, literaturze lokalnej i prowincjonalnej, życiu pisarza i jego esejach politycznych dowiesz się więcej z załączonej rozmowy Bogusi Marszalik z Amosem Ozem z audycji "Kontrkultura".

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka literatura

Czytaj także

Jakub Ćwiek: "Dreszcz" kończy epokę "Kłamcy"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 12:00
Kocha rockandrolla i popkulturę, te zaś odwdzięczają mu się inspiracjami, dzięki którym powstają kolejne książki. Po "Chłopcach" Jakub Ćwiek funduje nam "Dreszcz" - pełną humoru i zwrotów akcji opowieść o podstarzałym miłośniku rocka z Katowic, którego nagle "ciepie piorun" i zmienia się życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura z różnych zakątków świata: Murakami i Hosseini

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 16:30
Japonia lat 60. oraz Afganistan stały się tłem dla uniwersalnych opowieści o uczuciach. W cyklu literackim "CzytoCzytamto" prezentujemy "Norwegian Wood" Haruki Murakamiego i "Tysiąc wspaniałych słońc" Khaleda Hosseiniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To oni sprzedali najwięcej kryminałów

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 15:46
Bez wątpienia królową kryminałów należy uznać Agathę Christie. Jednak współcześni autorzy, przede wszystkim skandynawscy, również stają się mistrzami gatunku.
rozwiń zwiń