Polskie Radio
Section05

przestępczość

Kokaina, peyotl, morfina, eter, czyli przedwojenne odjazdy

Naiwny ten, kto sądzi, że narkotyki i narkomania to zjawisko drugiej połowy XX wieku. Ludzie odurzają się się zarania dziejów. A kim byli przedwojenni narkomani, co zażywali i jak to się kończyło? Co wciągała elita, a co społeczne niziny? Czy narkomania prowadziło tak jak dziś do zbrodni? Czy policja walczyła z ówczesnymi dilerami?  O tym opowiedzą Państwu pisarze Grzegorz Kalinowski i Jacek Dehnel.  Zasłyszanych historii proszę nie powtarzać w domu!  
Zobacz więcej na temat:  narkotyki policja

Bonnie i Clyde. "Romeo i Julia z piekła rodem"

Pogrążone w skutkach Wielkiego Kryzysu amerykańskie społeczeństwo z wypiekami na twarzy śledziło doniesienia o uciekającej przed wymiarem sprawiedliwości parze przestępców. Jednak szlak kochanków znaczony był trupami. Ostatnie należały do samych Bonnie Parker i Clyde'a Barrowa. Życie obojga zakończyło się 90 lat temu. W policyjnej obławie oddano do nich ponad 140 strzałów.
Zobacz więcej na temat:  USA Dwudziestolecie międzywojenne kryzys gospodarczy

Bandyta ze „Złego”, czyli legenda oprycha Paramonowa

Mijają dwa lata od kiedy ponad pół globu odetchnęło po śmierci Stalina.  W Polsce rządzi jeszcze jego protegowany - Bolesław Bierut.  Ale już niedługo pojedzie do Moskwy „w futerku, aby powrócić w kuferku”.  Za chwilę księgarskie półki weźmie szturmem powieść Leopolda Tyrmanda "ZŁY", a na ulicy Syreny w Warszawie, nie dość czujny milicjant, w wyniku ciosu łomem, straci oko i służbową TT-kę (pistolet samopowtarzalny).  Zrujnowana warszawska ulica śpiewa: „Na Ogrodowej ktoś głośno wrzasnął! To Paramonow młotkiem go trzasnął!" W Podcaście Mapa zbrodni Grzegorz Kalinowski i Marcel Woźniak zabiorą Państwa na niebezpieczną, ale jakże ciekawą podróż w gruzowiska powojennej Warszawy na spotkanie z niesławnym Paramonowem, najsłynniejszym bandytą powojennej Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa milicja