Polskie Radio
Section05
przestępczość

Zbigniew Ziobro: nie ma miejsca dla sędziów złodziei

– Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce – oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dotyczący usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją. Do tematu odniósł się Marek Domagalski, publicysta „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro reforma sądownictwa przestępczość

Zabójstwo Jaroszewiczów. "Motyw rabunkowy wątpliwy"

Zarzuty zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów usłyszało trzech podejrzanych; dwóch z nich przyznało się do winy. - To dziwna historia, że recydywiści z gangu karateków zostali zatrzymani i postawiono im zarzuty. Moim zdaniem w tej sprawie wszystko opiera się na słowach, czyli zeznaniach, które zawsze są obarczone ryzykiem. Dla mnie ta sprawa się nie klei. Na motyw rabunkowy przez tyle lat nie znaleziono przekonujących dowodów – powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor z „Gazety Polskiej Codziennie”.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Jaroszewicz PRL przestępczość

Sprawa Komendy. "Od stwierdzania niewinności jest sąd"

"Od początku mówiłem, że to nie ja nie jestem osobą, która powinna siedzieć na ławie oskarżonych" - powiedział Tomasz Komenda, który po 18 latach więzienia za rzekome zabójstwo i zgwałcenie 15-latki wyszedł na wolność. Według prokuratury mężczyzna nie popełnił tej zbrodni. O sprawie Komendy mówili w Polskim Radiu 24 mec. Ewa Szymecka (była pełnomocnik rodziny zamordowanej Małgorzaty K.) i Andrzej Mroczek (specjalista ds. bezpieczeństwa w Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas).
Zobacz więcej na temat:  prokuratura policja przestępczość

Andrzej Jaroszewicz: poczułem ulgę

Krakowska prokuratura postawiła zarzuty trzem osobom podejrzanym o zabójstwo małżeństwa Jaroszewiczów.  Dwóch mężczyzn przyznało się do winy, trzeci odmówił składania zeznań.  - Nie mogę w to teraz uwierzyć na słowo, że prokuratura posiada faktycznych sprawców zbrodni. Już raz w to uwierzyłem i bardzo się sparzyłem - mówił w audycji Kulisy Spraw Andrzej Jaroszewicz, syn Jaroszewiczów.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Jaroszewicz prokuratura przestępczość

Prokuratura postawiła zarzuty byłemu ministrowi PO

Były minister infrastruktury i sprawiedliwości w rządzie PO–PSL Cezary Grabarczyk usłyszał w poniedziałek zarzut nielegalnego zdobycia pozwolenia na broń. Jak twierdzi poseł PO, "jest to działanie w ramach zemsty politycznej". Sprawę komentowali w Debacie Dnia Tomasz Żółciak (Dziennik Gazeta Prawna) i Marcin Fijołek (wPolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Cezary Grabarczyk Platforma Obywatelska broń prokuratura przestępczość

"Sprawa Tomasza K. obciąża wszystkich, w tym dziennikarzy"

Tomasz K. został skazany na 25 lat pozbawienia wolności za brutalny gwałt i morderstwo 15-letniej Małgosi. Mężczyzna odsiedział 18 lat z wyroku. Teraz okazuje się, że prawdopodobnie jest niewinny. Wrocławska prokuratura wystąpi do Sądu Najwyższego z wnioskiem o wznowienie postępowania w jego sprawie. Mówił o tym w audycji W Gruncie Rzeczy dziennikarz Gazety Wrocławskiej Marcin Rybak. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 przestępczość prokuratura Wrocław zabójstwo