Relief, który ożywia miasto

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 13:00
56 blaszanych elementów w intensywnych barwach pojawiło się na budynku Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego. W ten sposób artyści biorący udział w projekcie "Scenografie miejskie" próbują ożywić przestrzeń Warszawy.
Audio
  • Karolina Andrzejewska i Jan Mioduszewski opowiadają o projekcie "Scenografie miejskie. Współdziałania" (Stacja Kultura/Czwórka)
Jan Mioduszewski pracuje nad Reliefem na fasadzie Nowego Teatru
Jan Mioduszewski pracuje nad "Reliefem" na fasadzie Nowego TeatruFoto: Fundacja Architektury/Marta Paulat

 - Projekt "Scenografie miejskie. Współdziałania" zainicjowaliśmy w Fundacji Architektura - mówi kuratorka Karolina Andrzejewska. - Naszym celem jest zmiana przestrzeni publicznej naszego miasta. Chcemy ją na nowo definiować artystycznie, uatrakcyjnić i ożywić.

Największym wyzwaniem dla uczestników projektu są oczywiście przestrzenie pozornie nieciekawe i trudne - takie choćby jak budynek Nowego Teatru: - To obiekt z lat 60., który na początku faktycznie był bardzo zniszczony, ale wspólnymi siłami go odnowiliśmy. Co prawda kolor pozostał szary, ale to doskonale współgra z "Reliefem" Marty Paulat i Jana Mioduszewskiego - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo i Kuby Kukli.

Wybór pary był nieprzypadkowy. Artystyczne małżeństwo wpisuje się w koncepcję akcji, która Odwołuje się do lat świetności sztuki w architekturze polskiej, kiedy to najwybitniejsze dzieła projektowali Hanna i Gabriel Rechowiczowie, Helena i Lech Grześkiewiczowie czy Wanda i Władysław Zychowie.

 - To było dla nas ekscytujące wyzwanie, zwłaszcza, że decydując się na udział w projekcie myśleliśmy o dużo mniejszym muralu, który można by zrealizować we wnętrzu - przyznaje Jan Mioduszewski. - Tymczasem zaprojektowaliśmy półprzestrzenny układ nieregularnych wielokątów utrzymany w ciepłej kolorystyce. To największa jak dotąd w naszym dorobku realizacja w przestrzeni miejskiej.

"Relief" autorstwa  Marty Paulat i Jana Mioduszewskiego oglądać można na budynku Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego, ul. Madalińskiego 10/16 na warszawskim Mokotowie. A więcej na ten temat dowiesz się słuchając nagrania ze "Stacji Kultura".

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA SZTUKA
Czytaj także

Brzóska-Brzóskiewicz: poeta haiku

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 16:30
Pierwszy tekst napisał w 1981 roku dla toruńskiej punkowej grupy Rewolucji Toruńskich Pierników, pierwsze haiku 5 lat później. Artysta nieszablonowy i nieobliczalne w niedzielę pojawił się w "Kontrkulturze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jestem dumny z bycia węgierskim Rumunem"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 13:00
"Węgier z Transylwanii" to opowieść o tym, jak żyje się mniejszości węgierskiej w Rumunii. Reportaż przygotowała Katarzyna Błaszczyk.
rozwiń zwiń