Gotham City to Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 17:37
Miasto znane milionom ludzi na całym świecie nigdy nie istniało. Nie jest jednak całkowicie fikcyjne, bowiem ma swój odpowiednik w rzeczywistości. - Tak naprawdę to Nowy Jork - mówi Kamil Śmiałkowski, krytyk filmowy
Audio
  • Prawdziwa historia Gotham City, czyli jak powstawało fikcyjne miasto znane z Batmana - materiał Olgi Mickiewicz (Stacja Kultura/Czwórka)
Batman na tle ruin miasta Gotham
Batman na tle ruin miasta GothamFoto: Fragm. plakatu promującego film "Mroczny rycerz" (2008)

- Kiedy wymyślano Supermana i Batmana, stwierdzono, że każdy z nich będzie żył w jakimś fikcyjnym mieście - opowiada ekspert. - Dlatego ten pierwszy ma Metropolis, a drugi Gotham. Oba te miasta to tak naprawdę Nowy Jork, w dzień lub w nocy - wyjaśnia.

Czytaj także: Wybrzeża Saint Vincent - to tu kręcono "Piratów z Karaibów" <<<

Gotham i Nowy Jork mają wspólną historię. Oba zostały założone przez holenderskich osadników. Z czasem, gdy film o człowieku-nietoperzu zaczął święcić triumfy, nazwy te się przyjęły. - Gdy w Nowym Jorku działo się źle, mówiono na to miasto Gotham City - opowiada Śmiałkowski. - Dziś Gotham jest jednym z najpopularniejszych fikcyjnych miast na całym świecie.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM
Czytaj także

Arnold Schwarzenegger - twardziel i jego wielkie samochody

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 21:21
- Są dwa pojazdy, z którymi związana jest postać Schwarzeneggera: samochód Hummer H1 i motocykl Harley-Davidson Fat Boy, którym aktor jeździł jako Terminator. Oba odpowiadają jego wizerunkowi. Są duże i silne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery filmowe: "Przeszłość", "Riddick" i film o krojeniu hipsterów

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 11:50
Trzecia odsłona słynnej serii science fiction, nowy film twórcy oscarowego "Rozstania" oraz "Następny jesteś ty" to premierowe propozycje filmowe na nadchodzący weekend.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak oglądać, rozumieć i czuć filmy?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 13:13
- Nie chcemy zastąpić książek filmami, ale pokazać, że film może być dla nich alternatywą i medium, które pozwoli nauczycielom łatwiej znaleźć wspólny język z uczniami - mówi Karol Kwiatkowski ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń