Mika Vainio i jego dźwiękowa rebelia

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 10:00
- Filmy i struktura rytmiczna obrazu są dla mnie bardzo inspirujące. Sposób, w jaki łączą się ze sobą sekwencje wolne i szybkie naprowadza mnie na wiele nowych rozwiązań w muzyce - mówi Mika Vainio, norweski producent i jedna z gwiazd tegorocznej edycji festiwalu Avant Art we Wrocławiu.
Audio
  • Mika Vainio opowiada o muzycznych inspiracjach (Czwórka/Stacja Kultura)
Mika Vaino wystąpił na Avant Art Festival
Mika Vaino wystąpił na Avant Art FestivalFoto: mat. organizatora/Avant Art Festival

- Kiedy byłem nastolatkiem, słuchałem dużo muzyki elektronicznej. Wczesny Tangerine Dream i Kraftwerk były dla mnie szczególnie ważne - wspomina rozmówca Kuby Kukli. - Ale nie powiedziałbym, że ukształtowała mnie niemiecka elektronika, bo inspiracje przychodziły z różnych stron.

Dziś Mika Vainio należy do grona najważniejszych muzyków eksperymentalnych. Zanim dał się poznać jako członek znanego na całym świecie duetu Pan Sonic specjalizującego się w minimalnych brzmieniach, artysta był muzykiem w wielu czołowych projektach i formacjach z pionierskich czasów fińskiej sceny industrialnej i noise’owej.

- Generalnie moje podejście do muzyki nie zmieniło się na przestrzeni lat. Zmienił się być może mój gust - opowiada artysta. - Natomiast gruntownie przeobraził się rynek muzyczny. Oczywiście za sprawą internetu. Ale nie uważam, żeby ta rewolucja była zła, bo ludzie, którzy kiedyś nie mogli sobie na to pozwolić, mają teraz dużo łatwiejszy dostęp do muzyki.

Obecnie, występując solowo pod własnym nazwiskiem lub pod scenicznym aliasem Ø, Vainio jest znany z niezwykłego analogowego ciepła i elektronicznej surowości, które emanują z jego nagrań. Czy są to abstrakcyjne kompozycje, czy też minimalne awangardowe techno, artysta zawsze potrafi nadać im swoje osobiste piętno unikalnego, pełnego fizyczności brzmienia.

- Kiedy tworzę muzykę, na początku wyobrażam sobie jakąś emocję, którą chciałbym wyrazić - opowiada Vainio. - Potem zastanawiam się, w jaki sposób mógłbym to zrobić. Zaczynam szukać odpowiednich dźwięków. Ale najważniejsze jest dla mnie brzmienie. W dalszej kolejności dopiero myślę o strukturze utworu.

Płyty artysty ukazały się nakładem takich prestiżowych wytwórni jak Mego, Touch, Wavetrap czy Sähkö. Sam Vainio był także producentem nagrań m. in. Alan Vega z Suicide i Chicks on Speed.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA Techno

Czytaj także

Technoturyści w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 10:40
Co weekend młodzi ludzie z całej Europy imprezują na kilku kilometrach wzdłuż brzegu berlińskiej rzeki Szprewy. Przyglądał się im Tobias Rapp, a swoje spostrzeżenia opisał w książce "Zagubieni w dźwięku. Berlin techno i technoturyści".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legenda Kaspara Hausera w wersji techno

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 13:40
Jeden z najciekawszych europejskich reżyserów, Davide Manuli i Vitalic, uznany twórca francuskiej elektroniki, połączyli siły, by jeszcze raz opowiedzieć historię Kaspara Hausera. Tak oto powstał film, który hipnotyzuje obrazem, muzyką i Vincentem Gallo w podwójnej roli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mimetic - nieuchwytny i nieobliczalny

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 09:00
Muzyk wielozadaniowy i wszechinstrumentalista, Jérôme Soudan wystąpił ostatnio na festiwalu Avant Art we Wrocławiu, a nam zdradził, dlaczego lubi polską publiczność.
rozwiń zwiń