X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tomasz Raczek: polscy widzowie coraz bardziej doceniają polskie kino

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 15:00
Fani filmów czekają na to wydarzenie przez cały rok. Nie ma w tym nic dziwnego, bo toruński TOFIFEST to prawdziwe święto kina niepokornego. 11. edycja zbliża się ku końcowi, a wielki finał już w niedzielę.
Audio
  • Tomas Raczek chwali polskich widzów i zachwyca się nowym kinem rumuńskim (Czwórka/Stacja Kultura)
  • "Zbrodnia w kinie", czyli co nas kręci w kryminałach - rozmowa z Jackiem Dehnelem (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Wywiad z twórcami filmu "Stacja Warszawa" (Czwórka/Stacja Kultura)
  • "Danse Macabre" Małgorzaty Rżanek bierze udział w konkursie Shortcut. Czego spodziewa się reżyserka? (Czwórka/Stacja Kultura)
  • O szczegółach projektu Filmogranie opowiada Marta Pisarska (Czwórka/Stacja Kultura)
Tomasz Raczek oraz prowadzący audycję Stacja Kultura: Kasia Dydo i Kuba Kukla w Toruniu
Tomasz Raczek oraz prowadzący audycję "Stacja Kultura": Kasia Dydo i Kuba Kukla w ToruniuFoto: Patrycjusz Tomaszewski

- TOFIFEST to kameralny festiwal i za to właśnie tak bardzo go lubię - mówi Tomasz Raczek, juror w konkursie głównym. - Mniejsze festiwale mają to do siebie, że można na nich oglądać filmy, a nie tak, jak na dużych imprezach tego typu, ganiać od kina do kina, z bankietu na bankiet, z kolejki do kolejki.

Rozmówca Kasi Dydo i Kuby Kukli pochwalił też organizatorów za ciekawą selekcję i tematyczną różnorodność. - Prezentowany repertuar odzwierciedla gust ludzi, którzy wychowali się na kinie studyjnym, czyli są przyzwyczajeni do szukania fajnych rzeczy w filmach z różnych stron świata i z różnych epok oraz do odkrywania tego, co dla zwykłych zjadaczy filmów w multipleksach pozostaje niewidoczne. Owszem, oni coraz bardziej doceniają polskie kino, ale nie wiedzą, że najciekawsze obrazy kręci się teraz w Rumunii. A uczestnicy TOFIFESTu mają tego świadomość.

Jednak TOFIFEST to nie tylko przegląd najciekawszych zjawisk filmowych roku, ale także mnóstwo imprez towarzyszących i spotkań z wybitnymi postaciami, nie tylko polskiego kina.

Jedną z atrakcji tegorocznej edycji są lekcje filmowe "Zbrodnia w kinie". Autorka projektu, Anna Gleb Giedrys przyznaje, że natchnęła ją niezwykła popularność kryminału. - Zarówno literatura jak i film chętnie eksplorują ten gatunek i to z dużym powodzeniem. Najlepszy przykład to powieści skandynawskich autorów - opowiada gość "Stacji Kultura". - Zbrodnia oburza, ekscytuje, skłania do przemyśleń, a twórcy , w coraz to bardziej wyszukany sposób, próbują zaskoczyć odbiorcę.

TOFIFEST 2013: rozmowa z Maciejem Pieprzycą >>>

Pokazom towarzyszą spotkania, podczas których dziennikarze i pisarze opowiadają o wątkach kryminalnych w swojej pracy zawodowej i artystycznej. W gronie zaproszonych gości znalazł się Jacek Dehnel, pisarz i autor bloga poświęconego zbrodniom.

- Miłość i śmierć to dwa zasadnicze tematy, które przeplatają się w literaturze od zawsze. Ja natomiast w swojej prelekcji skupię się na okresie międzywojnia i na wydawanym wówczas piśmie "Tajny detektyw". To jeden z pierwszych polskich tabloidów, obliczony na sensację i pokazywanie zbrodni, seksu oraz krwi. W tamtych czasach budził powszechne zgorszenie i z tego powodu został też zamknięty. Ale z perspektywy czasu wydaje się niegroźny, choć artystycznie intrygujący.

Na finał tegorocznej edycji TOFIFEST organizatorzy festiwalu, oprócz gali wręczenia nagród zaplanowali także spotkanie z Krystyną Jandą i Danutą Wałęsą oraz pokaz monodramu "Danuta W." i koncert Smolika poprzedzony projekcją multimedialnego filmu "The Trip".

kul

Anna
Anna Gleb Giedrys i Jacek Dehnel oraz Kasia Dydo i Kuba Kukla w plenerowym studiu Czwórki w Toruniu


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Filmowe światy Katarzyny Klimkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 15:20
- Miałam szczęście, dar od losu, że od początku wiedziałam, co chcę robić. A chciałam wymyślać światy i żyć nimi, jakby się było we śnie. Miałam potrzebę stwarzania innej rzeczywistości - opowiada reżyser, Katarzyna Klimkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan polskiej kinematografii. "Ciągle myślimy o przeszłości"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 12:30
- Pieniądze nie przesądzają o jakości filmu. Liczy się pasja i talent - mówią krytyk filmowy Artur Cichmiński i Karol Kwiatkowski ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Drygas: jako reżyser patrzę na świat uszami i widzę dużo więcej

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 08:00
Mistrz świata w polskim dokumencie, autor słuchowisk i reportaży przyznaje, że nie wyobraża sobie życia bez radia: - Dla mnie to nadal teatr wyobraźni, fascynujący świat wypełniony dźwiękową scenografią - deklaruje reżyser Maciej Drygas.
rozwiń zwiń