Możdżer o Danielssonie i Fresco: mamy wspólną wrażliwość, czujemy wspólny puls

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 16:06
Leszek Możdżer to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, odważny eksperymentator, posiadający własny język muzyczny. Teraz powraca z nową płytą pt. "Polska".
Audio
  • Leszek Możdżer o nagrywaniu płyty "Polska", współpracy z Larsem Danielssonem - Zoharem Fresco i planach zawodowych (Stacja Kultura/Polska)
Leszek Możdżer
Leszek MożdżerFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Krążek pt. "Polska" to efekt współpracy jazzowego dream teamu Leszek Możdżer - Lars Danielsson - Zohar Fresco. Panowie spotkali się już kilka lata temu i od razu wiadomo było, że jest między nimi "chemia" (pierwszy wspólny koncert zagrali w 2004 roku). Ich pierwsze nagrania doczekały się statusu platynowej płyty, kolejne okryły się podwójną platyną. Teraz czas na trzecią odsłonę.

Możdżer od lat chwali sobie współpracę z oboma muzykami i potwierdza, że wciąż w tym trio czuje się "bardzo bezpiecznie". - Podstawową kwestią jest taka sama wrażliwość muzyczna - mówi jazzman. - To podobne odczuwanie wszystkich gradacji dźwięków i faktu, że każdy z tych dźwięków może się mienić wieloma barwami. Dzięki temu możemy razem grać delikatnymi mikropółcieniami i bardzo szybko reagować na to, co dzieje się podczas koncertu. A przez to, że potrafimy się nawzajem słuchać, możemy grać w tym samym pulsie.

Najnowsza płyta powstawała w podkrakowskim studiu Alvernia, które na co dzień zajmuje się produkcją muzyki filmowej. - To miejsce przystosowane jest głównie do nagrań symfonicznych i "napakowane sprzętem" - mówi Możdżer. - A my preferujemy granie akustyczne, do którego potrzebne są specjalne efekty, pogłosy.

Być może właśnie dlatego, że muzykom świetnie współpracowało się z ekipą Alvernii, płyta pt. "Polska" powstała w ciągu czterech dni. - Byłem po tym nagraniu mocno wykończony, zresztą wszyscy byliśmy zmęczeni - wspomina jazzman. - Ale tak właśnie nagrywa się płyty.

(kd)

Czytaj także

Urszula Dudziak: mam dystans do siebie i świata

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 14:08
Właśnie światło dzienne ujrzała jej nowa płyta pt. "Wszystko gra". - To piękne dwa słowa, które pomagają w życiu - mówi Urszula Dudziak, legenda polskiej sceny jazzowej. - Jeśli podchodzi się do życia z tak pozytywnym nastawieniem, samo układa się właściwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iza Kowalewska: muzykę mam zakodowaną w DNA

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 18:00
Iza Kowalewska, do niedawna wokalistka projektu Muzykoterapia, wydała właśnie swój solowy krążek, pt. "Diabeł mi Cię dał". - Ta płyta pomyślana jest jako jedna opowieść. Chodziło o to, by od początku do końca była spójna i stanowiła całość - mówi w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monika Borzym: nie czytam gazet, żyję w swoim świecie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 11:47
Monika Borzym dzieli swój czas na Polskę i USA. Ale tytuł jej drugie płyty, czyli "My place" odnosi się bardziej do jej… wewnętrznego świata. - Chodzi o komfort psychiczny - przyznaje artystka. - Dzięki temu, że mam wewnętrzny spokój, moim domem staje się właściwie każde miejsce na świecie.
rozwiń zwiń