Polskie Radio
Section05
Urszula Dudziak

Urszula Dudziak o filmie "Ula": nie od razu zrozumiałam Nowy Jork

- Mam takie okresy, kiedy jestem poukładana, bardzo praktyczna i zdaję sobie sprawę z wartości pewnych sytuacji. Bardzo skrupulatnie pilnowałam tych filmów, nawet Michał Urbaniak był zaskoczony, że ja to wszystko mam elegancko poukładane w pudełeczkach. Każde z nich jest dokładnie opisane - mówiła w Dwójce Urszula Dudziak o swym filmowym archiwum. Z tych taśm powstał nieco ponad godzinny film "Ula" w reżyserii Agnieszki Iwańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Zieliński Jazz śpiew Dwójka KULTURA Krzysztof Komeda

Agnieszka Iwańska o filmie "Ula": czułam, że muszę opowiedzieć tę historię

- Ulę poznałam jako dziennikarka, prowadząc program "Jazda kuturalna" w telewizyjnej Dwójce. Mogę powiedzieć, że zapałałyśmy do siebie uczuciem tak głębokim, że od 25 lat się przyjaźnimy - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Iwańska, reżyserka filmu dokumentalnego o Urszuli Dudziak. Jej debiutancka "Ula" jest nominowana do Polskich Nagród Filmowych "Orły".
Zobacz więcej na temat:  dokument Polskie Nagrody Filmowe Orły Paweł Siwek Agnieszka Iwańska Dwójka KULTURA FILM

Zakopiańska Wiosna Jazzowa z Jedynką. Marcin Kusy i Paweł Sztompke prosto ze stolicy Podhala [POSŁUCHAJ]

Zakopiańska Wiosna Jazzowa to muzyczne wydarzenie, które na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz Zakopanego. Tegoroczna, już 19. edycja potrwa do 2 maja, a przed nami wieczorne koncerty w ramach "Wiosny Jazzowej 2023". Wystąpią Marta Zalewska Orchestra i Urszula Dudziak. Program 1 Polskiego Radia jest patronem medialnym Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej.
Zobacz więcej na temat:  Marta Zalewska Marcin Kusy Paweł Sztompke Jazz Zakopane koncerty Polskie Radio

USA: Urszula Dudziak i Waldemar Dąbrowski nagrodzeni za wkład w promocję polskiej muzyki na świecie

Fundacja Kościuszkowska przyznała Medale Uznania wokalistce Urszuli Dudziak i dyrektorowi generalnemu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemarowi Dąbrowskiemu, zaliczając ich do czołowych postaci kształtujących wizerunek polskiej muzyki na świecie. Wyróżnienia wręczono w sobotę w Nowym Jorku, podczas 86. Charytatywnego Balu Fundacji Kościuszkowskiej (FK).
Zobacz więcej na temat:  Nowy Jork USA Polonia Polonia w USA

Lekcja historii muzyki i absolutne premiery

Przemierzanie anteny radiowej ze skrajności w skrajność jest, nie od dziś, nieodłącznym elementem sobotnich spotkań w "Trójka budzi: jazz'n'bass". Obok częstych powrotów w przeszłość i tym samym odrabiania lekcji z historii muzyki, zajęciem, o którym nie zapomina gospodarz audycji, jest przeglądanie katalogów znakomitych wytwórni muzycznych z naciskiem na zakładkę "nowości".
Zobacz więcej na temat:  Michał Grabkowski Trójka MUZYKA muzyka hp Jazz Agnieszka Osiecka Voo Voo Artur Rojek Mika Urbaniak

Hochman: Urszula miała łzy w oczach, kiedy usłyszała "Konika na biegunach"

Zbliża się 18. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". Jedną z gwiazd będzie Michał Hochman. - Zaśpiewam piosenki polskie, które powstały w czasach międzywojennych oraz polsko-żydowskich kompozytorów, którzy wyemigrowali w tym czasie do Stanów Zjednoczonych, jak również współczesnych polskich kompozytorów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia. Czy publiczność usłyszy jego "Konika na biegunach"?
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska MUZYKA piosenka muzyka rozrywkowa Muzyczna Jedynka

Królowe polskiej wokalistyki. Urszula Dudziak i Kayah w audycji Piotra Majewskiego

W najnowszej odsłonie audycji Piotr Majewski postanowił skupić się na twórczości wykonawczyń, których mogliśmy posłuchać przy okazji poprzedniego spotkania, a konkretnie damy futurystycznej wokalistyki jazzowej Urszuli Dudziak oraz muzycznego kameleona Kayah. – To specjalne Państwa życzenie, aby jeszcze troszkę rozszerzyć nasze fascynacje – powiedział dziennikarz, otwierając kolejny rozdział "Księgi Muzycznych Olśnień".
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Piotr Majewski Kayah Jazz