Premiery filmowe: zachwycający "Kapitan Ameryka", intrygujący Anderson i "Noe" wg Aronofsky'ego

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 16:00
Na filmy Darrena Aronofsky'ego i Wesa Andersonona fani zawsze czekają z niecierpliwością. Czy nowe obrazy wizjonerów kina będą równie poruszające? I co z kolejna produkcją studia Marvel - czy "Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz" uratuje świat?
Audio
  • Krytyk filmowy, Łukasz Muszyński ocenia filmowe premiery (Czwórka/Stacja Kultura)
Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz, reż. Anthony Russo, Joe Russo
"Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz", reż. Anthony Russo, Joe RussoFoto: mat. prasowe/Marvel Studios

- Jeśli nie uratuje to na pewno zachwyci - mówi Łukasz Muszyński. - Według mnie to najbardziej dorosła ze wszystkich dotychczasowych produkcji Marvela. Tym razem bracia Russo poszli w kierynku zminowojennego thrillera i to była słuszna decyzja. Świetne sceny akcji i imponująca dynamika naprawdę robią wrażenie.

"Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz" to kolejny potencjalny hit wywtórni Marvel nakręcony w doborowej obsadzie. W rolach głównych występują m. in. Chris Evans i Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, gościnnie pojawia się także Robert Redford.

Gwiazd światowego formatu nie brakuje także w najnowszym filmie Wesa Andersona - "Grand Budapest Hotel". - Reżyser należy do scisłej czołówki amerykańskiego kina autorkiego, nic więc dziwnego, że zaproszenie do udziału w jego najnowszej produkcji przyjęli m. in. Ralph Fiennes, Tilda Swinton, Jeff Goldblum, Willem Dafoe, F. Murray Abraham, Jude Law, Adrien Brody, Edward Norton, Harvey Keitel, Jason Schwartzman oraz Bill Murray - wymienia gość "Stacji Kultura". - Wszystkim wyszło to na dobre. Jest tutaj i zwichrowane poczucie humoru, i barokowy przepych, i totalna dbałość o wystrój kadru. Po prostu mistrzostwo świata.

Biblijny Noe ma apokaliptyczne wizje potopu. Podejmuje działania, które mają uchronić jego rodzinę przed nadchodzącym kataklizmem - taki jest punkt wyjścia dla najnowszego filmu Darrena Aronfsky'ego, twórcy m. in. "Requiem dla snu" i "Zapaśnika". - To jeden z najzdolniejszych amerykańskich twórców, który przez długi czas pozostawał na obrzeżach Hollywood. Teraz jednak otrzymał on kredyt zaufania od dużej wytwótni, a wraz z nim 120 milionów dolarów, za które reżyser zrobił swój najnowszy obraz "Noe: Wybrany przez Boga" - opowiada krytyk filmowy. - Scenariusz, także autorstwa Aronofsky'ego nie ma nic wspólnego z Biblią, a główny bohater bardziej przypomina Mad Maxa albo Rambo. Może dlatego, że gra go Russell Crowe, którego jestem wielkim fanem.

(kul/kd)

Czytaj także

Jerzy Zieliński: autor zdjęć do filmu zawsze stoi w cieniu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 14:00
Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych po raz drugi rozdaje swoje nagrody. - Specyfiką tych wyróżnień jest to, że przyznają je osoby "z wewnątrz", które umieją docenić szczegóły - mówi w Czwórce prezes stowarzyszenia Jerzy Zieliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Planeta Małp" - fenomen popkultury zrobiony za grosze

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 15:50
"Planeta Małp" to nie tylko kanon kultury popularnej, ale też film, który wyznaczył nowe kierunki w myśleniu o scenografii i efektach specjalnych w kinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robert Gliński: mamy głęboko zakodowany romantyzm, na barykady ruszymy od razu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 14:50
Wystarczyły dwa tygodnie, żeby najnowszy film Roberta Glińskiego obejrzało ponad pół miliona widzów. Ekranizacja "Kamieni na szaniec" jeszcze przed premierą budziła emocje. Dziś zbiera bardzo dobre recenzje.
rozwiń zwiń