Niezwykle hojny Marcel Proust

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 15:00
Niski człowiek, ale wielki pisarz. Autor siedmiotomowego, epokowego dzieła "W poszukiwaniu straconego czasu", Francuz Marcel Proust trafił pod lupę Czwórki.
Audio
  • Marcel Proust był człowiekiem niezwykle hojnym i dobrodusznym (PR, 11.06.2014)
Marcel Proust
Marcel ProustFoto: Wikipedia domena publiczna/Autor zdjęcia nieznany

W "Stacji Kultura" regularnie przypominamy wielkie postaci w nietypowy sposób - opisując ich pasje, zainteresowania, ale też dziwne przyzwyczajenia. O Prouście opowiedział nam Piotr Kieżun, redaktor "Kultury liberalnej". - Nie był biedny. Pochodził z zamożnej rodziny mieszczańskiej. Opisał w swojej powieści świat bogatej burżuazji, którą dobrze poznał. Był osobą bardzo lubianą za pewną cechę charakteru. Miał obsesję obdarowywania prezentami. Kochali go szoferzy, boye hotelowi. Zostawiał im niesamowite napiwki. Często były one zupełnie oderwane od tego, co ci ludzie robili i niewspółmierne do ich zasług - mówi nasz rozmówca.
Uwielbiał dawać, a sam miał problem z przyjmowaniem podarunków. - Był kiedyś z wizytą u kolegi - malarza. Zachwycił się jednym z jego obrazów i ten postanowił mu go sprezentować. Proust jednak podziękował za obraz i odesłał go, i tak przez kika tygodni trwała wymiana pomiędzy mieszkaniami dwóch przyjaciół - wspomina Kieżun.
Sytuację unormowała ostatecznie przyjaciółka pisarza, która przekonała go, że powinien przyjąć upominek. Proust tak też zrobił, po czym w ramach podziękowań wysłał miniaturę holenderskiej karaweli, wysadzaną srebrem.
ac/pj

Czytaj także

Janusz Leon Wiśniewski: pisarz po godzinach [Wideo]

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 15:00
Do księgarni trafiła właśnie najnowsza powieść Janusza Leona Wiśniewskiego "Grand". Autor tak popularnych książek jak "S@motność w sieci", "Molekuły emocji", czy "Bikini" był gościem Czwórki i opowiedział o inspiracjach towarzyszących mu przy tworzeniu oraz kulisach pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grażyna Plebanek - polska twarz w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 18:56
Debiutowała w 2005 roku książką "Dziewczyny z Portofino", a obecnie promuje już szóstą powieść pt. "Bokserka". Grażyna Plebanek niezmiennie koncentruje się na relacjach pomiędzy kobietami, a od kilku już lat pisze z Brukseli, gdzie zamieszkała i doczekała się billboardu ze swoim wizerunkiem na jednej ze stacji metra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz być pisarzem? Zadebiutuj w sieci

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 12:30
- W roli pisarza zadebiutowałem przez przypadek. Dlatego wiem, że nie jest to niemożliwe - mówi Jacek Sobczyński. Jego powieść "Nie rozumiemy się bez słów" właśnie trafiła do księgarń, a to, zdaniem autora, najlepszy na dowód, że talent i odrobina szczęścia wystarczą.
rozwiń zwiń