Gwiazd naszych wina - książka, którą zachwycił się świat

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 14:00
"Gwiazd naszych wina" to książka, która nie tchnie tanim sentymentalizmem, ale autentycznie porusza. Na całym świecie sprzedano już 9 milionów egzemplarzy powieści, a jej autor, John Green, znalazł się na liście 100 najbardziej wpływowych osób świata według "Time'a".
Audio
  • "Gwiazd naszych wina" - książka wnikliwa, odważna i pełna humoru! (Czwórka/Stacja Kultura)
Kadr z filmu Gwiazd naszych wina na podstawie powieści Johna Greena, reż. Josh Bone
Kadr z filmu "Gwiazd naszych wina" na podstawie powieści Johna Greena, reż. Josh BoneFoto: mat. prasowe/Imperial Cinepix

"Gwiazd naszych wina" opowiada historię 16-letniej Hazel, która choruje na raka i tylko dzięki cudownej terapii jej życie zostało przedłużone o kilka lat. Dziewczyna jednak nie chodzi do szkoły, nie ma przyjaciół ani normalnego życia, jest za to zmuszona do taszczenia ze sobą butli z tlenem i poddawania się cięzkim kuracjom. Nagły zwrot w jej życiu następuje, gdy na spotkaniu grupy wsparcia dla chorej młodzieży poznaje niezwykłego chłopaka. Augustus jest nie tylko wspaniały, ale również, co zaskakuje Hazel, bardzo nią zainteresowany. Tak zaczyna się dla niej podróż, nieoczekiwana i wytęskniona zarazem, w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania: czym są choroba i zdrowie, co znaczy życie i śmierć, jaki ślad człowiek może po sobie zostawić na świecie.

Lektury na lato poleca Magdalena Różczka >>>

Okładka
Okładka książki

- W Polsce kategoria "literatura dla młodzieży" kojarzy się fatalnie. Ale "Gwiazd naszych wina" to zupełnie inna jakość powieści dla młodego czytelnika - przekonuje Marta Kitowska z wydawnictwa Bukowy Las.

Nic więc dziwnego, że w Stanach Zjednoczonych książkę Greena czytają wszyscy, bez względu na wiek oraz światopogląd. - O tym wydawnictwie dyskutuje jest nie tylko w mainstreamowych mediach, ale także na niezależnych portalach i w najpoważniejszych dziennikach - opowiada gość "Stacji Kultura". - Ludzi ujmuje uniwersalizm tej historii. I to, że książka wzrusza, a nie roztkliwia.

Krytycy nie mają wątpliwości, że to najambitniejsza i najbardziej wzruszająca powieść Johna Greena. Amerykańska branża filmowa zaś nie zwlekała z ekranizają "Gwiazd naszych wina". Film, którego światowa premiera odbyła się 16 maja, wyreżyserował Josh Bone. W rolach głównych wystąpili Shailene Woodley i Ansel Elgort .
(kul/mat.prasowe)

Czytaj także

Maria Wiernikowska: nie jestem reporterem wojennym

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 14:45
Maria Wiernikowska przez wiele lat relacjonowała dla polskich mediów konflikty wojenne. O kilku z nich opowiedziała w swoim najnowszym dziele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grażyna Plebanek - polska twarz w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 18:56
Debiutowała w 2005 roku książką "Dziewczyny z Portofino", a obecnie promuje już szóstą powieść pt. "Bokserka". Grażyna Plebanek niezmiennie koncentruje się na relacjach pomiędzy kobietami, a od kilku już lat pisze z Brukseli, gdzie zamieszkała i doczekała się billboardu ze swoim wizerunkiem na jednej ze stacji metra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz być pisarzem? Zadebiutuj w sieci

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 12:30
- W roli pisarza zadebiutowałem przez przypadek. Dlatego wiem, że nie jest to niemożliwe - mówi Jacek Sobczyński. Jego powieść "Nie rozumiemy się bez słów" właśnie trafiła do księgarń, a to, zdaniem autora, najlepszy na dowód, że talent i odrobina szczęścia wystarczą.
rozwiń zwiń