"Sin City" po polsku. Kotyński jak Miller

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 15:40
Przemek Kotyński, artysta i grafik postanowił zadebiutować w kinie ekranizacją kryminału Marcina Wrońskiego. - "Ta cholerna niedziela" zaczęła się od długiego spaceru po Lublinie - wspomina reżyser.
Audio
  • Film noir według powieści Wrońskiego trwa 16 minut i zachwyca - rozmowa z reżyserem Przemkiem Kotyńskim
Krótkometrażowy debiut Przemka Kotyńskiego powstał w oparciu o książkę Marcina Wrońskiego. - To mistrz gatunku noir - mówi reżyser. - A ja uwielbiam takie opowieści
Krótkometrażowy debiut Przemka Kotyńskiego powstał w oparciu o książkę Marcina Wrońskiego. - To mistrz gatunku noir - mówi reżyser. - A ja uwielbiam takie opowieściFoto: mat. promocyjne

- To i tak łagodny tytuł. Pierwotnie brzmiał bardziej dosadnie - śmieje się twórca. - Ale jest utrzymany w duchu prozy Marcina Wrońskiego. Każdy, kto czytał jego książki wie, że jest tam ostro i niecenzuralnie.

Akcja filmu rozgrywa się w latach trzydziestych XX w. w Lublinie, a głównym bohaterem opowieści jest komisarz - typowy twardziel po przejściach, z reputacją bezkompromisowego stróża prawa. - W trakcie pierwszej wizyty w Lublinie spotkałem się z pisarzem oraz z lokalnym przewodnikiem, który oprowadził mnie po wszystkich kluczowych dla scenariusza miejscach - przyznaje gość Czwórki. - Kolejne wizyty miały charakter dokumentacyjny. Udało nam się na przykład mieć na wyłączność Kościół Trójcy Świętej. Otrzymaliśmy także trójwymiarowe makiety Lublina z XVII wieku.

Krytycy w 16-minutowej animacji dopatrują się podobieństw do "Sin City". Przemek Kotyński zdradził więc, jak czuje się w roli polskiego Franka Millera.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadziła: Katarzyna Dydo

Gość: reżyser Przemek Kotyński

Data emisji: 16.12.2014

Godzina emisji: 10.00

(kul/kd)

Czytaj także

Patryk Vega: w "Służbach specjalnych" nie ma ani jednej sceny, która nie mogłaby się naprawdę zdarzyć

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 15:40
W "Pitbullu" sportretował środowisko policjantów. By nie zostać uznanym za "specjalistę od kina policyjnego", zaczął robić komedie. Teraz powraca ze "Służbami specjalnymi". - To obraz polskiego wywiadu we współczesnej Polsce, który działa na styku polityki, mediów, biznesu i świata przestępczego - mówi Patryk Vega, gość "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kasia Smutniak - kolekcjonerka nagród i emocji

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 14:20
Srebrną Wstążkę przyznają włoscy krytycy. Wśród laureatek są m.in. Claudia Cardinale, Sophia Loren oraz Polka, Kasia Smutniak - ambasadorka Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulesza i Gruszka spotkały się w... wannie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 16:50
W trakcie Świąt Bożego Narodzenia do kin wejdzie "Pani z przedszkola". W obrazie Marcina Krzyształowicza pierwsze skrzypce grają Agata Kulesza i Adam Woronowicz.
rozwiń zwiń