X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Patryk Vega: w "Służbach specjalnych" nie ma ani jednej sceny, która nie mogłaby się naprawdę zdarzyć

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 15:40
W "Pitbullu" sportretował środowisko policjantów. By nie zostać uznanym za "specjalistę od kina policyjnego", zaczął robić komedie. Teraz powraca ze "Służbami specjalnymi". - To obraz polskiego wywiadu we współczesnej Polsce, który działa na styku polityki, mediów, biznesu i świata przestępczego - mówi Patryk Vega, gość "Stacji Kultura".
Audio
  • Rozmowa z reżyserem filmu "Służby specjalne" Patrykiem Vegą (Czwórka/Stacja Kultura)
W najnowszym filmie Patryka Vegi Służby specjalne główną rolę gra Olga Bołądź. Aktorka przeszła prawdziwą przemianę - ogoliła włosy na łyso, długie godziny spędzała na siłowni. Jak sobie poradziła? Sprawdźcie w kinie
W najnowszym filmie Patryka Vegi "Służby specjalne" główną rolę gra Olga Bołądź. Aktorka przeszła prawdziwą przemianę - ogoliła włosy na łyso, długie godziny spędzała na siłowni. Jak sobie poradziła? Sprawdźcie w kinie Foto: Ola Górska

Prace nas scenariuszem trwały dwa lata, realizacja całego filmu prawie trzy lata. - Przeprowadziłem rozmowy z kilkudziesięcioma oficerami wywiadu i kontrwywiadu, cywilnego i wojskowego - opowiada reżyser. - Niejednokrotnie byłem też ostrzegany, że pewni ludzie mogą próbować sparaliżować produkcję filmu. Dlatego na etapie produkcji zmieniliśmy tytuł filmu. Kiedy padł ostatni klaps, wtedy powiedzieliśmy, że zrobiliśmy "Służby specjalne". Teraz podobno niektóre osoby pytają, kto mi na to pozwolił...

"Służby specjalne" to opowieść o członkach powołanej po likwidacji WSI nowej organizacji wywiadowczej, którzy nagle zaczynają mieć poważne wątpliwości dla kogo tak naprawdę pracują. Trzon grupy tworzą wyrzucona z ABW podporucznik (Olga Bołądź), kapitan, który wrócił z misji w Afganistanie (Wojciech Zieliński) oraz były pułkownik SB (Janusz Chabior).

Czytaj także: Janusz Chabior o życiu na drugim planie >>>

- Dla mnie "Służby specjalne" to przede wszystkim opowieść o ludziach i o tym, czy można zmienić naturę człowieka - wyjaśnia Vega. - Protoplasci głównych bohaterów istnieją w realnym świecie. Jest dziewczyna taka jak Białko, która chodzi się tłuc z facetami na Pradze, jest nawrócowny esbek, który tępił księży, a dziś nosi złoty medalik. Ale w rzeczywistości oni się nie znają, nigdy się nie spotkali. To ja splotłem ich losy w filmową opowieść.

Zobacz: Aktorski fach według Olgi Bołądź >>>

Na końcu filmu pojawia się informacja, że wszelkie podobieństwo ludzi i zdarzeń jest przypadkowe, reżyser przyznaje jednak, że w filmie nie ma ani jednej sceny, która nie mogłaby się zdarzyć w realnym świecie. - Potwierdza to skompletowana przeze mnie w ciągu dwóch lat dokumentacja poparta wielogodzinnymi rozmowami z oficerami - mówi gość Czwórki. - To nie są ludzie tacy jak agent Tomek. Nie siądą z tobą w kawiarni i nie podzielą się historią swojego życia przy kawie. Nie było ich łatwo namówić na zwierzenia. Bo dla nich reżyser i dziennikarz w potocznym rozumieniu znaczą to samo i zapowiadają kłopoty. Powiedzieli mi tyle, ile sami chcieli. I ani słowa więcej.

Z Patrykiem Vegą w "Stacji Kultura" rozmawiała Kasia Dydo.
(kul, ac)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Żurawski: "Miasto 44" ma hollywoodzki rozmach

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 17:14
Można już na własne oczy przekonać się, jak prezentuje się najdroższa pozycja w historii polskiego kina. "Miasto 44" na długo przed premierą wywołało mnóstwo kontrowersji. - Miałem poczucie uczestniczenia w czymś wyjątkowym, co na zawsze zapisie się w historii naszego filmu - przyznał w Czwórce aktor Michał Żurawski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Denzel Washington - Elvis Presley X muzy

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 11:50
Do kin wchodzi właśnie film "Bez litości" w reżyserii Antoine'a Fuqua. W głównej roli wystąpił Denzel Washington. Aktor, który 28 grudnia 2014 roku będzie obchodził 60. urodziny, jest jedną z ikon współczesnego kina. - Wielka charyzma i wyrazista osobowość - tak o Washingtonie powiedział w Czwórce Michał Walkiewicz, ekspert filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Damięcki o życiu pozaaktorskim

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 14:00
W niedzielne popołudnie w Czwórkowym studiu zagości aktor Mateusz Damięcki. Opowie nie tylko o swojej pracy, ale także o życiu prywatnym.
rozwiń zwiń