Oskary 2015 - "Ida" nagrodzona. "Oscar należał się Polakom"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 11:10
"Ida" zdobyła Oscara w kategorii Najlepszy obraz nieanglojęzyczny. - Było właściwie wiadomo, że jeden z polskich obrazów dostanie nagrodę - powiedział krytyk Łukasz Popielecki.
Audio
  • "Ida" z Oscarem. O wydarzeniach oscarowej nocy opowiada Kuba Popielecki (Czwórka/Stacja Kultura)
Ida uhonorowana statuetką Oskara w kategorii Najleopszy film nieanglojęzyczny Na zdjęciu odtwórczynie głównych ról Agata Trzebuchowska i Agata Kulesza oraz reżyser Pawel Pawlikowski.
"Ida" uhonorowana statuetką Oskara w kategorii "Najleopszy film nieanglojęzyczny" Na zdjęciu odtwórczynie głównych ról Agata Trzebuchowska i Agata Kulesza oraz reżyser Pawel Pawlikowski.Foto: PAP/Mike Nelson

Dramat psychologiczny w reżyserii Pawła Pawlikowskiego uhonorowany został w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny" podczas 87. gali rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej . Najmocniejszą konkurencją polskiej produkcji był rosyjski "Lewiatan" w reż. Andrieja Zwiagincewa. - To były filmy na podobnym poziomie - przyznał Popielecki i podkreślił, że w sukcesie "Idy" sporą rolę odgrywa "okołopolityczna" tematyka obrazu.

OSCARY 2015 - zobacz serwis specjalny >>>

Polskie produkcje zostały nominowane do nagród aż w pięciu kategoriach. Do Oscarów pretendowały także "Joanna" w reżyserii Feliksa Falka i "Nasza Klątwa" Tomasza Śliwińskiego. Krytyk zdradził w Czwórce, dlaczego jego zdaniem obrazy te nie doczekały się statuetek i opowiedział o kilku... wpadkach podczas oscarowej gali.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzenie: Katarzyna Dydo

Gość: Łukasz Popielecki, krytyk filmowy

Data emisji: 22.02.2015

Godzina emisji: 10.00

(kd, ac)

Czytaj także

Jakub Gierszał o filmie "Hiszpanka": warto do niego wracać

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 16:00
- Ten film trzeba obejrzeć wielokrotnie, by za każdym razem móc odkrywać w nim coś nowego - opowiadają w Czwórce aktorzy Jakub Gierszał i Sandra Korzeniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kebab i Horoskop" - tak było na planie filmowym

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 14:11
Czwórka odwiedziła twórców filmu "Kebab i Horoskop" w reżyserii Grzegorza Jaroszuka. Zapraszamy na relację z planu zdjęciowego
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Snajper" - prawdziwa historia amerykańskiego żołnierza

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 13:16
Ten tydzień obfituje w premiery filmowe. Jest ich aż dziewięć, więc kinomani mają z czego wybierać.
rozwiń zwiń