"Zimna wojna - fotografie". Zdjęcia Łukasza Bąka zobaczysz tylko przez cztery dni

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 13:27
W dniu rozdania Oskarów, w Leica 6×7 Gallery otwarta zostanie wystawa "Zimna Wojna - Fotografie". Prace będą dostępne dla zwiedzających tylko przez cztery dni.
Audio
  • Monika Proniewska opowiada o wystawie "Zimna wojna - fotografie" - to, co dzieje się poza kadrem (Stacja kultura/Czwórka)
Joanna Kulik i Tomasz Kot w obiektywie Łukasza Bąka, na planie filmu Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego
Joanna Kulik i Tomasz Kot w obiektywie Łukasza Bąka, na planie filmu "Zimna wojna" Pawła PawlikowskiegoFoto: Łukasz Bąk

Czarno-biała poetyka filmu została wiernie przeniesiona na zdjęcia Łukasza Bąka, jednocześnie zdradzając więcej. Zaglądamy na plan od kuchni Monika Proniewska

Prace, które zobaczymy na wystawie, to zdjęcia z planu filmu "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Film zdobył uznanie na międzynarodowych festiwalach filmowych, do nagrody Oscara nominowany jest w trzech kategoriach m.in. za zdjęcia dla operatora Łukasza Żala. 

Zdjęcie z planu filmowego "Zimnej wojny" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego Zdjęcie z planu filmowego "Zimnej wojny" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego/fot. Łukasz Bąk

W czasie, kiedy za oceanem ekipa filmu "Zimna wojna" będzie przygotowywała się do oscarowej gali, na trzecim piętrze domu towarowego przy Mysiej 3 otwarta zostanie wystawa zdjęć Łukasza Bąka "Zimna Wojna - Fotografie". 

Mamy ogromną przyjemność gościć fotografie Łukasza Bąka. To nie przypadek, że wystawa odbywa się właśnie w Leica 6×7 Gallery. Nasza galeria została poniekąd zarekomendowana przez Pawła Pawlikowskiego, który swojego czasu uczył się u Bogdana Dziworskiego - operatora i fotografa, który współpracuje z naszą galerią - mówiła Monika Proniewska, producentka wystawy.

Zdjęcie z planu filmowego "Zimnej wojny" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego Zdjęcie z planu filmowego "Zimnej wojny" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego/fot. Łukasz Bąk

Autor wystawy, Łukasz Bąk jest specjalistą fotografii filmowej. Do tej pory pracował na planach takich filmów, jak "Baby Bump", "Królewicz Olch" Kuby Czekaja, czy "Ułaskawienia" Jana Jakuba Kolskiego. Na wystawie będziemy mogli oglądać zdjęcia z planu "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego. 

Jak wyglądała jego współpraca z Łukaszem Żalem? Dlaczego ujęcia aparatu mogą pokazać więcej, niż zobaczymy w materiale filmowym? Jaka jest różnica między fotosami a zdjęciami z planu i które z nich znajdziemy na wystawie? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Monika Proniewska (producentka wystawy, kuratorka w Leica 6×7 Gallery)

Data emisji: 21.02.2019

Godzina emisji: 10.16

ac/kd