Piosenka musi posiadać tekst. Tylko jaki?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 14:20
- Nie chcemy już słuchać piosenek o miłości. Tak przynajmniej wynika z rozmów z uczestnikami prowadzonych przeze mnie warsztatów tekściarskich - mówi Ida Dzik. O czym zatem pisać piosenki, żeby trafiły do serca słuchaczy?
Audio
  • Jak pisać teksty piosenek? (Stacja Kultura/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Dobry tekst istnieje tylko w głowie słuchacza, albo w głowie osoby piszącej. Nie da się tego ocenić obiektywnie Ida Dzik

Nauka pisania to nauka odkrywania siebie

Są tacy, którzy twierdzą, że każdego można nauczyć śpiewać. Jeśli chodzi o pisanie tekstów, Ida Dzik uważa, że wszystko jest kwestią przełamania strachu. - Tego się nie da nauczyć, ale można to w sobie odkryć. Kiedy się to zrobi, należy znaleźć własny sposób na wyrażanie emocji w słowach - mówi. - Na warsztatach nie podpowiadam ludziom, jak tworzyć piosenki, które mnie by się spodobały. Za to pokazuje im różne narzędzia, które pozwolą im pisać pod swoje potrzeby - tłumaczy.  

Porzuć banał, opowiedz historię

Piosenki można pisać na różne sposoby. Do istniejącej muzyki, skupiając się na rytmie lub rymie, wymyślając chwytliwe refreny. - Ważne jest, żeby pamiętać o formie i ciekawych metaforach. Tego w tekstach szukają słuchacze - opowiada Ida Dzik. - Dobrze odbierane są też teksty, w których "mała" historia przenika się z "dużą", a narrator jest łatwy do zidentyfikowania - podsumowuje.

Warsztaty "Śpiewać każdy może i pisać - też" odbywają się w Warszawie, w "Stole Powszechnym". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Ida Dzik (pomysłodawca i prowadząca warsztaty "Śpiewać każdy może i pisać - też")

Data emisji: 22.01.2020

Godzina emisji: 10.40

kul/ac