Polecamy książki: "Nurt" Tima Johnstona

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 12:30
- Nie kombinujcie za bardzo. Nie bądźcie niczym nadopiekuńczy rodzice. Dajcie się zaskoczyć. Odkrywajcie historię w trakcie pisania - radzi uczestnikom zajęć z kreatywnego pisania wykładowca oraz pisarz Tim Johnston. Jego najnowsza książka "Nurt" własnie ukazała się w Polsce. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Joe Prachatree/Shutterstock.com

Wszystko w literackiej fikcji polega na tym, żeby czytelnik mógł identyfikować się z bohaterami Tim Johnston

Najnowsza powieść amerykańskiego pisarza Tima Johnston "Nurt" to trzymający w napięciu i znakomicie napisany thriller osadzony na amerykańskiej prowincji. Tajemnicza śmierć młodej dziewczyny przypomina mieszkańcom miasteczka o zbrodni sprzed lat i budzi dawno uśpione lęki, podejrzenia i tajemnice z przeszłości. - Główne bohaterki - Caroline i Audrey - poznajemy w sytuacji dość dramatycznej. Audrey dowiaduje się, że jej ojciec, były szeryf, jest chory na raka. Kobiety decydują się opuścić macierzysty kampus uczelni w środku zimy i pojechać ponad tysiąc kilometrów na północ do Minnesoty, żeby go odwiedzić - opowiada Kinga Michalska. - Gdy są już niedaleko celu wyprawy, okazuje się, że muszą walczyć o życie w lodowatych wodach rzeki Black Root. Audrey udaje się przeżyć. Śmierć Caroline odbija się szerokim echem w całym miasteczku mocno i uderza w mieszkańców, przypominając o innej młodej kobiecie, która straciła życie w tej samej rzece dziesięć lat wcześniej i której niewykryty zabójca wciąż może mieszkać wśród nich.

Posłuchaj
07:09 CZWÓRKA Stacja Kultura - Kinga Michalska 16^.03.2021.mp3 Kinga Michalska poleca książki na wiosnę (Stacja Kultura/Czwórka)

Sprawą morderstwa zajmował się wówczas ojciec Audrey, teraz to ona sama decyduje się rozpocząć własne dochodzenie, co uruchamia lawinę zdarzeń, podczas których wychodzą na wierzch dawno skrywane sekrety i powraca przemoc, która od dawna kłębi się tuż pod powierzchnią miasta. - Autor bardzo umiejętnie odmalowuje małomiasteczkową społeczność Ameryki. Trzyma czytelnika w napięciu i wielokrotnie go zaskakuje, ale swoją opowieść prowadzi w poetyckim stylu - ocenia rozmówczyni Kasi Dydo.

Posłuchaj także:

Uwielbiam Cormaca McCarthy’ego. Lubię też opowiadania Jamesa Saltera i Williama Trevora. A gdy szukam literackiego wytchnienia, wracam do Hemingwaya Tim Johnston

Tim Johnston to amerykański pisarz i nauczyciel kreatywnego pisania, autor powieści "W dół" (2015), powieści młodzieżowej "Ever So Green" (2002) oraz zbioru opowiadan "Irish Girl (2009)", za którą otrzymał Katherine Anne Portez Prize in Short Fiction, a tytułowe opowiadanie ze zbioru wyróżniono O. Henry Prize, New Letters Award for Writers i Gival Press Short Story Award. - Zanim stał się pisarzem, zajmował się stolarstwem, bo takiej pracy postanowił poświęcić się po studiach. Stabilne zajęcie pozwoliło mu spokojnie czekać, aż wydawcy poznają się na jego talencie - opowiada Kinga Michalska. - Jak dotąd największy sukces odniósł dzięki thrillerowi psychologicznemu "W dół". Powieść docenili nie tylko czytelnicy, ale też krytycy literaccy. Natomiast wydany w 2020 roku "Nurt" zdobył już Midland Authors Adult Fiction Award.

ZOBACZ WIĘCEJ Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 16.03.2020

Godzina emisji: 11:40

kul