"Wszyscy jesteśmy fotografami". Współczesna historia w fotografii i filmie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 12:32
"Wszyscy jesteśmy fotografami" to cykl wydarzeń, w ramach których poznajemy mistrzów fotografii, ale także uczymy się myśleć o ich pracach krytycznie. - To przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego, Chcemy, by był zachętą do uważnego, krytycznego przyjrzenia się fotografii - tłumaczyła Monika Szewczyk-Wittek, kurator przedsięwzięcia. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

seriale oglądanie tv para shutter 1200 sirtravelalot.jpg
Seriale w sieci: "Atypowy", "Jak zostać tyranem", "My, obywatele"

Częścią festiwalu Kino Letnie jest projekt "Wszyscy jesteśmy fotografami". - Powstał po to, byśmy krytycznie potrafili spojrzeć na to, co jest nam przedstawiane. Oddziałuje na nas nadmiar obrazów, a my nie bardzo potrafimy sobie z nimi radzić, interpretować je, niekoniecznie zawsze wierzyć w to, co widzimy - mówiła Monika Szewczyk-Wittek. Cykl odbywa się w tym roku już po raz szósty. - Zapraszamy twórców, ekspertów, dziennikarzy i krytyków, z którymi rozmawiamy na tematy, przetaczające się przez świat mediów. Tak też stanie się w tym roku - mówiła gość Czwórki. 

Posłuchaj
09:31 czwórka kultura 2021_07_20-11-16-11.mp3 O tegorocznej odsłonie "Wszyscy jesteśmy fotografami" opowiada Monika Szewczyk-Wittek (Stacja Kultura/Czwórka) 

Czytaj także:

W ramach szóstej edycji Kina Letniego zostaną pokazane cztery filmy: "Helmut Newton. Piękno i bestia" w reżyserii Gero von Boehma, a także "Fotograf demokracji" w reżyserii Natalii Dobryszyckiej i Piotra Hawałeja. To obrazy, które "podejmują ważne i współczesne tematy dotyczące granic wolności wypowiedzi artystycznej, roli fotoreportera w dokumentowaniu wydarzeń, odkrywania kulis pracy kultowych artystów". - Film o Helmucie Newtonie już za nami, tu poruszaliśmy m.in. temat relacji fotograf-modelka, czy mówimy tu o relacji władzy czy uległości. Przed nami jeszcze trzy filmy, m.in. o Czarku Sokołowskim, jedynym polskim laureacie Pulitzera - mówiła gość Czwórki.

Jak podkreślała, wybitny fotograf to dla wielu postać kultowa. - Zajmuje się dokumentowaniem najważniejszych wydarzeń nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jego zdjęcia są dystrybuowane przez jedną z największych światowych agencji fotograficznych i publikowane przez najważniejsze tytuły - mówiła gość Czwórki. Cezary Sokołowski opowiada w tym filmie m.in. o swojej pracy na ulicach w latach 80. - tłumaczyła Monika Szewczyk-Wittek. Jak podkreślała, każda projekcja będzie poprzedzona prelekcją, więc gości wydarzenia będzie można spotkać na stołecznym Placu Defilad. - Będziemy rozmawiali z fotografami, pracującymi w latach 80. i 90., ale także pracującymi współcześnie. Powiemy także o tych, którzy - by relacjonować ludzkie cierpienie na całym świecie - zapłacili najwyższą cenę - wymieniała gość Czwórki. 

Źr. Piotr Hawalej/Czarek Sokołowski |Photographer of Democracy

Festiwal wystartował już 13 lipca na stołecznym Placu Defilad, a podczas kolejnej odsłony, 27 lipca zaprezentowany zostanie obraz "Fotograf wolności". W sierpniu zobaczymy m.in. tytuły: "Elliott Erwitt: Silence Sounds Good" w reżyserii Adriany Lopez i  "Pod ostrzałem" Chrisa Martina.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Monika Szewczyk-Wittek (współautorka i kurator cyklu "Wszyscy jesteśmy fotografami")

Data emisji: 20.07.2021

Godzina emisji: 11.15

kd

Czytaj także

Co słychać w świecie filmu? Za kulisami produkcji

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 13:35
Kina pozostają zamknięte, ale ekipy filmowe nie próżnują. W świecie filmu dzieje się dużo, nie brakuje też skandali i powrotów do znanych marek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Newsy ze świata kina. Wiemy kiedy zobaczymy Bonda

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 13:35
Jeszcze nie czas by zasiąść w kinowym fotelu, jednak już dziś wiemy, że gdy tylko otworzą się kina, będzie co oglądać. Na Jamesa Bonda wcale nie będziemy czekać do 2023 roku. 
rozwiń zwiń