#bezprzedawNIEnia - wyjątkowa wystawa w sercu Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 20:29
Z okazji upamiętnienia 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej, na placu Piłsudskiego w Warszawie, można oglądać wyjątkową wystawę. Znajdują się na niej zdjęcia ukazujące stan polskich miast przed wojną i po niemieckiej agresji.
Na wystawie można obejrzeć wiele zdjęć ukazujących stan polskich miast przed wojną i po niemieckiej agresji.
Na wystawie można obejrzeć wiele zdjęć ukazujących stan polskich miast przed wojną i po niemieckiej agresji.Foto: Archiwum Cyfrowe NAC

#BezPrzedawNIEnia to wystawa i kampania o polskich stratach wojennych. Ekspozycja na placu Piłsudskiego jest wizualną opowieścią o wybranych miejscowościach zniszczonych podczas II wojny światowej.

"W sercu Warszawy, czyli w sercu Polski"

Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. - Na placu Piłsudskiego bije serce Warszawy i można powiedzieć, że Polski - mówi Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu "Niepodległa". - Mamy tutaj Grób Nieznanego Żołnierza, tutaj odbyło się także wiele wydarzeń ważnych dla naszego narodu. Myślę więc, że jest to miejsce bliskie nie tylko warszawiakom. Dlatego tutaj zdecydowaliśmy się umieścić wystawę.

Za pomocą specjalnych plansz wydrukowanych w technice soczewkowej odbiorcy mogą porównać obrazy miast na ziemiach dzisiejszej Polski - piękne fasady z okresu międzywojennego zostały zestawione z widokami powojennych zgliszcz i ruin.


Pałac Saski i nie tylko

- Ponieważ jesteśmy na Osi Saskiej, wystawę otwiera zdjęcie Pałacu Saskiego przed i po wojnie. Ogrodzenie właśnie odbudowywanego Pałacu posłużyło jako tło dla zdjęć - opowiada rozmówca Gosi Jakubowskiej. - Na fotografiach możemy obejrzeć wiele obiektów, które zostały zniszczone. Znajdziemy miejsca bardzo symboliczne, jak zrzucony z cokołu pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie, ale także te mniej rozpoznawalne.

Zobacz także serwis specjalny>>>#BezPrzedawNIEnia 

Warstwę ilustracyjną uzupełniają treści. Składają się na nie relacje osób, które były zaangażowane w ratowanie zbiorów polskiego dziedzictwa w czasie wojny oraz powojenne szacowanie strat. Można usłyszeć poruszające relacje między innymi Tadeusza Makowieckiego oraz prof. Zachwatowicza i Lorentza.


Posłuchaj
08:41 Czwórka/Stacja Kultura - bez przedawnienia 15.09.2022.mp3 Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu "Niepodległa", o wystawie #bezprzedawNIEnia (Stacja Kultura/Czwórka)

 


- Przywołujemy także ich słowa o tym, jak to było wyjątkowe w skali światowej, że te zniszczenia nie są wynikiem działań wojennych, ale wynikiem późniejszego systemowego niszczenia i wysadzania obiektów - opowiada Wojciech Kirejczyk. - Przywołujemy także poezję czasu wojennego, która w wyjątkowy sposób jest nacechowana emocjami.

Wystawa na placu Piłsudskiego w Warszawie stanowi element szerokiej kampanii informacyjnej #bezprzedawNIEnia.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 15.09.2022

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

"Polski Wrzesień 1939. Dzień po dniu". Wyjątkowy cykl Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 17:30
"Polski Wrzesień 1939. Dzień po dniu" to okolicznościowy cykl emitowany codziennie (do 5 października) w Programie 1 Polskiego Radia, w związku z 83. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Polskie Radio przygotowało również specjalny serwis internetowy, szereg audycji specjalnych, transmisji z obchodów i unikatowych nagrań. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogromne straty w polskiej kulturze podczas II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 08:55
W związku z obroną we wrześniu 1939 i powstaniem najbardziej ucierpiała Warszawa. Niemiecki okupant przez sześć lat niszczył elementy polskiej kultury i architektury w całym kraju. Do tej pory wiele budynków, które padło ofiarą rozbiórki i bombardowań, nie zostało odbudowanych. - Jeśli zapomnimy o wojnie, zapomnimy o tym, co utraciliśmy, to jest ryzyko, że będziemy brnąć w jakąś nieciekawą ścieżkę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Elżbieta Przyłuska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
rozwiń zwiń