"Obserwator". Serial, który oglądasz na brzegu fotela

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 12:20
Nie od dziś wiadomo, że każdy lubi się trochę bać, ale ostatnio dużą popularnością cieszy się straszenie prawdziwymi historiami. I tak jest w przypadku "Obserwatora" - nowego serialu twórcy głośnej "Historii Jeffreya Dahmera".  
True crime to gatunek literatury faktu, podcastów, filmów i seriali, w którym autor analizuje rzeczywiste przestępstwo i szczegółowo opisuje działania prawdziwych osób związanych z wydarzeniami przestępczymi i dotkniętych nimi.
True crime to gatunek literatury faktu, podcastów, filmów i seriali, w którym autor analizuje rzeczywiste przestępstwo i szczegółowo opisuje działania prawdziwych osób związanych z wydarzeniami przestępczymi i dotkniętych nimi.Foto: Shutterstock.com/Prostock-studio

W 2014 roku Maria i Derek Broaddusowie stali się właścicielami wymarzonego domu przy 657 Boulevard w Westfield w stanie New Jersey. I wtedy rozpoczął się ich koszmar. Wkrótce po przeprowadzce zaczęli otrzymywać anonimowe i bardzo niepokojące listy od kogoś, kto podpisywał się jako "Obserwator". Broaddusowie powiadomili policję, ale jej też nic nie udało się ustalić. W efekcie cała rodzina opuściła dom, straciła wszystkie oszczędności i przez wiele lat nie mogła sprzedać nieruchomości. A sprawa tajemniczego autora listów do dziś nie została wyjaśniona. Na kanwie tej historii Ryan Murphy i Ian Brennan stworzyli serial "Obserwator", który trafił właśnie na platformę Netflix. - Serial ogląda się "na granicy fotela", bo on naprawdę wywołuje niepokój. Zwłaszcza że jego akcja dzieje się w domu, czyli w miejscu, gdzie teoretycznie każdy z nas powinien być bezpieczny - podkreśla krytyczka filmowa Kaja Klimek. - Efekt ten potęguje plansza, która pojawia się tuż przed rozpoczęciem każdego odcinka, że serial powstał w oparciu o prawdziwą historię. Oraz bogatą wyobraźnię jego twórcy Ryana Murphy'ego.

W rolach głównych występują Naomi Watts i Bobby Cannavale, ale uwagę przyciąga także drugi plan - zdziwaczała staruszka imieniem Pearl (Mia Farrow) i jej syn Jasper (Terry Kinney), który zakrada się do domu Brannocków i chowa w windzie gastronomicznej. Mamy też Karen (Jennifer Coolidge), agentkę nieruchomości i dawną znajomą Nory, która sprawia, że nie czują się mile widziani. Do tego wścibscy Mitch (Richard Kind) i Mo (Margo Martindale), którzy zdają się nie rozumieć pojęcia "teren prywatny".

Sprawdź także:

- To są postaci wymyślone na potrzeby serialu. Pearl i Jasper wyglądają i zachowują się tak, jakby pochodzili z ubiegłego wieku. Pozostali bohaterowie też są mocno przerysowani i stanowią kontrapunkt dla bardzo realistycznych wydarzeń – mówi gość Czwórki.

Obserwator | Oficjalny zwiastun | Netflix Polska

- Pod względem aktorskim "Obserwatorowi" nic nie można zarzucić, ale w niektórych momentach scenariusz wywołuje u mnie "wywracanie oczu". Ale spędziłam przynajmniej cztery godziny przed ekranem, a mogłam w tym czasie obejrzeć coś innego – śmieje się rozmówczyni Kasi Dydo.

Posłuchaj
16:16 CZWÓRKA Stacja Kultura - serial 27.10.2022.mp3 Kaja Klimek ocenia serial "Obserwator" (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 27.10.2022

Godzina emisji: 10.15

ku/kor