"Wielka woda". Polski serial na miarę "Czarnobyla"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 20:00
Serial "Wielka woda" w reżyserii Jana Holoubka zajmuje czołowe miejsce pośród najpopularniejszych tytułów w sieci, a widzowie z całego świata porównują polską produkcję do słynnego "Czarnobyla". 
Wielka Woda - nowy serial Netflixa bije rekordy popularności
Wielka Woda - nowy serial Netflixa bije rekordy popularności Foto: mat prasowe (Robert Pałka)

Powódź tysiąclecia. Co wydarzyło się we Wrocławiu?

25 lat temu kraje Europy Środkowej dotknęła powódź zwana później potocznie powodzią tysiąclecia. W lipcu 1997 roku nawiedziła ona południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając do śmierci wielu ludzi i ogromnych strat materialnych. W Polsce w wyniku powodzi śmierć poniosło 56 osób, a szkody oszacowano na ok. 3,5 miliarda dolarów. - Pamiętam to dobrze, bo mój tato oraz cała jego rodzina mieszka we Wrocławiu. Drżałam o nich, czy ich nie zalewa, nie podmywa, czy mają co jeść i czy są bezpieczni - wspomina krytyczka filmowa Kaja Klimek. - Pamiętam też, jak bardzo moi bliscy zaangażowali się w pomoc innym mieszkańcom Wrocławia i w ratowanie miasta. Robili to, co robią bohaterowie "Wielkiej wody". Nosili worki z piaskiem, pomagali w transportach żywności. 

Jaśmina Tremer i "zmurszały" feminizm

Akcja serialu toczy się w 1997 roku. Lokalne władze, na czele z aspirującym urzędnikiem Jakubem Marczakiem (Tomasz Schuchardt), ściągają do miasta wykwalifikowaną hydrolożkę, Jaśminę Tremer (Agnieszka Żulewska), aby za wszelką cenę uratować miasto. W tym samym czasie, Andrzej Rębacz (Ireneusz Czop) wraca do rodzinnych Kęt pod Wrocławiem nieoczekiwanie stając na czele zbuntowanych mieszkańców wsi, którzy nie chcą dopuścić do zniszczenia wału przeciwpowodziowego. Z biegiem czasu, pod narastającą presją władze podejmują trudną decyzję, która na zawsze zmieni życie głównych bohaterów oraz historię całego regionu i jego mieszkańców.

Wielka Woda | Oficjalny zwiastun | Netflix Polska

- Główną bohaterką tej opowieści jest Jaśmina Tremer, kształcona zagranicą hydrolożka, która wraca do rodzinnego miasta, ale już jako człowiek z zewnątrz. Z większą wiedzą, lepszymi kompetencjami i nowoczesnym podejściem do nauki. Zderza się ze "starymi" umysłami polskich ekspertów, którzy nie przyjmują do wiadomości, że rzeczywistość zmienia się względem teorii i że trzeba na to reagować - opowiada gość Czwórki. - Jest typem kobiety, która mus odnaleźć się w męskim świecie, ale ten rodzaj feminizmu w XXI wieku jest już dla mnie nieco "zmurszały". Żulewska - jako aktorka - dobrze poradziła sobie z tym zadaniem, a niektórzy porównują ją do Claire Danes z serialu "Homeland".   

Zobacz także:

"Gdzie się podziała solidarność społeczna?"

Jak przyznaje rozmówczyni Kasi Dydo szczegóły dotyczące samego przebiegu powodzi w serialu są adekwatne do stanu faktycznego, natomiast bohaterowie są odzwierciedleniem postaw i pewnych figur społecznych, ale to nie są prawdziwe osoby. - Mamy tu do czynienia z dramatyzacją narracyjną, czyli wykorzystaniem prawdziwych wydarzeń po to, żeby opowiedzieć o nich pewną historię. Fikcyjna, ale bardzo przekonywującą emocjonalnie - podkreśla Kaja Klimek. - Są w tym serialu bohaterowie i wątki, które wzbudzają moją wątpliwość i oczekiwałabym innych rozwiązań. Żałuję też, że w "Wielkiej wodzie" nie wybrzmiała też w pełni solidarność społeczna, którą doskonale widać w materiałach archiwalnych z 1997 roku.  

Posłuchaj
17:11 CZWORKA Stacja Kultura - wielka woda 13.10.2022.mp3 O serialu "Wielka woda" opowiada krytyczka filmowa Kaja Klimek (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 13.10.2022

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

"We own this city" - samodzielna opowieść o policji Baltimore

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 12:00
"We own this city" to najnowszy serial George'a Pelecanosa i Davida Simona, twórców "The Wire". To kolejna opowieść o policji Baltimore, jednak autorzy serii jasno mówią, że nie jest to szósty sezon kultowego serialu, lecz oddzielna historia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dahmer - Potwór. Historia Jeffreya Dahmera" - kontrowersyjny serial

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 21:41
- Oglądałam ten serial, trochę zasłaniając się poduszką, zasłaniając oczy i pauzując - opowiada Kaja Klimek. - Ostrzegam, jest to naprawdę bardzo trudny w odbiorze i budzący kontrowersje serial. 
rozwiń zwiń