Biblioteka Akademicka w Katowicach. Spotkanie nowoczesności z historią

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 12:47
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach to w sumie 60 km półek z książkami, wnętrze wykonane z geometryczną precyzją, w którym są 4 tys. przeszklonych szczelin - wszystko ma zapewnić czytelnikom możliwość intensywnej pracy, ale także relaksu.
Biblioteka Akademicka w Katowicach to nie jest zwykła biblioteka
Biblioteka Akademicka w Katowicach to nie jest zwykła bibliotekaFoto: Shutterstock.com/Stokkete

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - w cyklu "Biblioteki w instytucjach kultury" - odwiedzamy biblioteki mieszczące się przy muzeach, galeriach, instytutach kultury i uczelniach artystycznych. Byliśmy już w Bibliotece Muzeum Warszawy i w Stacji Kultura w Rumi, a także w warszawskim Forcie. Odwiedziliśmy trójmiejską Sopotekę, w której oprócz literatury jest dużo dobrej muzyki i miejsce idealne na relaks. Tym razem przenosimy się na południe Polski i zaglądamy do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach, by sprawdzić, co imponującego znajduje się w zbiorach tego trzypiętrowego gmachu. 

To budynek, który powstał dekadę temu i już wówczas otrzymał m.in. nagrodę "Building of the Year". - Możemy poszczycić się, że w kolekcji mamy m.in. XIII-wieczną Biblię, to oczywiście rękopiśmienny, pergaminowy kodeks - wyliczała Marzena Smyłła z Pracowni Zbiorów Specjalnych. W magazynie znajdziemy również książkę wytłoczoną w Bolonii z 1489 roku, dzieło Najmonidesa. - Mamy też druk z 1564 roku, który stworzono na Morawach w miejscowości Iwańcice. Jest wyjątkowo atrakcyjny wizualnie, bo ozdobiono go licznymi drzeworytowymi inicjałami i miniaturami, które zostały ręcznie pokolorowane - mówiła gość Czwórki.

Te książkowe zabytki dostępne są dla zwiedzających przy okazji różnych wydarzeń kulturalnych, jednak na co dzień możemy wypożyczać tu bardziej przystępne publikacje. - Książki zwracamy samodzielnie, za pomocą specjalnej wrzutni, która znajduje się na zewnątrz budynku i dostępna jest przez całą dobę siedem dni w tygodniu - mówiła Ola Nycz, bibliotekarka.  

Posłuchaj
03:54 _PR4_AAC 2022_11_03-10-47-05.mp3 Odwiedzamy Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką w Katowicach (Stacja Kultura/Czwórka) 

Kształt budynku także jest tu wyjątkowy: to masywna bryła z mnóstwem okien. Ponieważ budynek ma intensywny kolor piaskowca, mieszkańcy nazywają go Rudzielcem - to ukłon w stronę ceglanej zabudowy sąsiednich obiektów przemysłowych czy śląskich familoków. - Okna szczelinowe zapewniają dostęp do naturalnego światła, które jednak nie razi. Dodatkowo mamy przeszklony dach - mówiła Katarzyna Wyszyńska, koordynator do spraw promocji i organizacji wydarzeń. - To daje taki "kalejdoskopiczny" efekt, ale jednocześnie sprzyja koncentracji i pracy - podkreśliła. 

Zobacz także:

Wewnątrz biblioteki znajdziemy pomieszczenia przeznaczone do wspólnej pracy, jak i niewielkie pokoje do pracy indywidualnej. W przyszłości Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach planuje organizować m.in. spotkania z literaturą portugalską, Akademickie Dni Książki, spotkania z literaturą dawną i współczesną. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Gosia Jakubowska

Data emisji: 3.11.2022

Godzina emisji: 10.40

kd