Polskie Radio
Section05
biblioteka

"Biblioteczka" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Harry Potter, Muminki, Mały Książę po ukraińsku. To tylko niektóre z pozycji, które znalazły się w biblioteczce bookcrossingowej Ursynowa. A wszystko dzięki uprzejmości i hojności mieszkanki dzielnicy Annie Warchoł-Kęsickiej, która przy okazji jednego ze swoich służbowych wyjazdów na Ukrainę, postanowiła zrobić zakupy w ukraińskiej księgarni. Wiele osób z Ukrainy uciekło z tym co miało pod ręką - torbą ubrań, dokumentami. Nie było czasu myśleć o rozrywce. Teraz zwłaszcza nastolatkowie, cierpią na jej brak.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Grażyna Wielowieyska biblioteka

"Mapy dawne". Polski skarb z paryskiej biblioteki skatalogowany

Zawiera opis 828 map i planów oraz 14 atlasów z serii "Mapy dawne". Do rąk miłośników historii właśnie trafia Katalog Zbioru Kartograficznego Towarzystwa Historyczno-Literackiego Biblioteki Polskiej w Paryżu. - To jest pierwszy tom, a jego wyjątkowość polega na tym, że jest to wydanie bibliofilskie, to jest również piękna książka - mówił w Dwójce dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.
Zobacz więcej na temat:  mapy Dwójka Paweł Siwek Paryż archiwum biblioteka emigracja

Poczuć się jak w domu. W Lesznie powstaje ukraińska biblioteka

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polacy otwierają przed uchodźcami swoje serca. Pomagamy materialnie, organizacyjnie i duchowo. By mieszkającym w Lesznie Ukraińcom ułatwić dostęp do kultury, organizowana jest biblioteka. Do tej pory w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka znalazło się pięćset książek w języku ukraińskim.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Leszno biblioteka literatura KULTURA

Książnica Kopernikańska. Czy zabytkowy manuskrypt trafi na Węgry?

Do Sejmu trafił projekt ustawy o przekazaniu Węgrom zabytkowego manuskryptu, który jest własnością Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. - Jest to bezcenny zabytek w przeszłości związany z kulturą Węgier, ale jednak od kilkuset lat znajduje się w polskich zasobach - mówił Marek Kozubal, dziennikarz "Rzeczypospolitej", który zajmuje się tym tematem.
Zobacz więcej na temat:  biblioteka Toruń Węgry Dwójka Michał Szułdrzyński zabytki

Biblioteka Narodowa i jej nowe wnętrza na 275. urodziny

- Biblioteka Narodowa została otwarta kilka lat wcześniej od biblioteki brytyjskiej, dużo wcześniej od francuskiej, w XVIII wieku była największą w Europie dostępną publicznie biblioteką. Nie był to księgozbiór królewski jak w większości bibliotek narodowych, ale zbiór prywatny rodziny intelektualistów, biskupów, osób, które kochały książki i mądre teksty - mówił na antenie Dwójki dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Biblioteka Narodowa biblioteka Dwójka Jakub Kukla książki Tomasz Makowski

"Nie wyrzucaj książek, daj im drugie życie". W Lublinie powstał Książkowy Azyl

W Lublinie powstał Książkowy Azyl. To inicjatywa fundacji ExLegere, która ma na celu propagowanie czytelnictwa i dawanie książkom drugiego życia. Niepotrzebne książki trafią do instytucji, ale również do zainteresowanych akcją bibliofilów. - Mamy już około 400 książek i cały czas przyjmujemy nowe – mówi wolontariusz Książkowego Azylu, Marta Kozieł.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Lublin biblioteka czytelnictwo

Wsparcie dla bibliotek i małych księgarń. Blisko 50 mln zł na zwiększenie czytelnictwa

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wsparło rozwój czytelnictwa. W ramach pilotażowego programu "Certyfikat dla małych księgarni" dofinansowanie w kwocie w sumie 3 mln otrzymało 106 niezależnych księgarni, ponad 43 miliony złotych trafiły też do bibliotek. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego biblioteka czytelnictwo społeczeństwo

Sobotnia noc, czyli czas na dobrą książkę. Noc Bibliotek 2021

"Czytanie wzmacnia" – pod tym hasłem już w najbliższą sobotę 9 października o godz. 16.00 rozpocznie się tegoroczna, siódma już edycja akcji "Noc Bibliotek". O tej ogólnopolskiej akcji, przekonującej do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, opowiedziała w Trójce koordynatorka Katarzyna Sołtan-Młodożeniec.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka KULTURA KSIĄŻKA biblioteka czytelnictwo noc gra online