Kulturalny Śląsk, platformy streamingowe i konkurs dla fotografów

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 09:35
W audycji m.in. z Maciejem Kędziorą ruszamy na Śląsk i sprawdzimy, co działo się na Ars Independent Festival. Powiemy też, na czym polega produkcja na platformach streamingowych i co w programie Międzynarodowego Konkursu TIFF Open. 
W audycji powiemy, co ciekawego w kulturze na Śląsku
W audycji powiemy, co ciekawego w kulturze na ŚląskuFoto: shutter/Daniel Jedzura

W poniedziałkowe przedpołudnie Maciej Kędziora, krytyk filmowy, podsumuje zimową odsłonę festiwalu Ars Independent 2022. Wydarzenie odbyło się w dniach 9-10 grudnia pod patronatem Czwórki. Maciej zaserwuje nam również przegląd ciekawych miejsc, inicjatyw i wydarzeń kulturalnych na Śląsku.

W audycji także w cyklu TechnoKREACJA, powiemy jak wygląda produkcja na platformach streamingowych. Platformy streamingowe nie tylko zrewolucjonizowały sposób, w jaki konsumujemy filmy i seriale, ale także zachwiały dotychczas stabilną pozycją telewizji.

Obecnie trudno wyobrazić sobie świat bez produkcji ze wszystkich kontynentów, dostępnych na wyciągnięcie… pilota. Jak takie platformy wyglądają od środka? Dlaczego warto je badać i kto się tym zajmuje? Na to i wiele innych pytań odpowie dr Sylwia Szostak - badaczka mediów z Uniwersytetu SWPS, specjalizująca się w przemianach telewizji.

​W drugiej części audycji, w cyklu "Od inspiracji do kreacji", Marta Zinkiewicz opowie o sztuce, która uczy przełamywania barier. “Łabędzie” to spektakl, w którym tańczą osoby niewidome, słabowidzące oraz posługujące się alternatywną motoryką. Dla tancerzy  udział w przedstawieniu był ogromnym wyzwaniem. Sprawdzimy, jak wyglądały początki pracy nad spektaklem,  proces otwierania się na nowe doświadczenie, a także jaki jest efekt tej pracy.

W Czwórce również gościem będzie Oliwia Drozdowicz z Fundacji TIFF Collective. Zbliża się Międzynarodowy Konkurs TIFF Open - to otwarte wydarzenie dedykowane fotografom i twórcom wykorzystującym medium fotografii jako środek wyrazu i autoekspresji. Hasłem tegorocznej edycji konkursu TIFF Open jest "Zapatrzenie - Przyjemność Obrazu". W audycji powiemy więcej o tym wydarzeniu.

Zobacz także:


***

Na audycję z cyklu "Stacja kultura" w poniedziałek (05.11) o 10.05 zaprasza Marta Zinkiewicz.

aw