Kultura na Śląsku. Ars Independent Festival, muzyka i taniec - co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 16:00
Ruszamy na Śląsk i sprawdzamy, w jakich wydarzeniach kulturalnych warto wziąć udział. Tym razem Maciek Kędziora zaprasza na Ars Independent Festival, muzykę miasta, taniec i film. 
Ars Independent 2022 Animacja
Ars Independent 2022 Animacja!Foto: mat. prasowe

Podróż zaczynamy od zaproszenia na zimową odsłonę Ars Independent Festival, który odbędzie się w Katowicach w dniach 9-12 grudnia. - Festiwal, jak pory roku, podzielony jest na cztery edycje. Jego ostatnia w tym roku odsłona to prawdziwa gratka dla fanów animacji, klipów i gier wideo - mówi Maciek Kędziora. - W tej edycji także powrót konkursu Czarnego konia. Można będzie obejrzeć wiele ciekawych filmów zamkniętych w trzy bloki animacji. Organizatorzy szczególnie przybliżą sztukę estońską, a w programie także warsztaty i koncert T'ien Lai. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.


Ze Śląska także płynie zaproszenie na koncerty. Pierwszy z nich to 19. edycja Mikrorezydencji Biura Dźwięku Katowice. - To cykl notatek z Katowic zapisanych dźwiękowo i przekształconych w muzykę. Mówimy o field recordingu, czyli nagrywaniu tego, co wokół nas i tworzeniu z rzeczywistości, która nas otacza, z dźwięków ulicy i miasta, muzyki - opowiada rozmówca Gosi Jakubowskiej. - Będziemy odkrywać horyzont muzyki, która drzemie w mieście, a wydarzenie odbędzie się w Mieście Ogrodów w niedzielę.

Kolejną propozycją jest solowy koncert Igo. - Znany ze składów Bass Astral i Clock Machine Igo tym razem wystąpi ze swoim solowym materiałem - mówi Maciek Kędziora. - Koncert odbędzie się 12 grudnia także w Mieście Ogrodów.

Źr. Katowice Miasto Muzyki UNESCO

To samo miasto zaprasza też na trzy pokazy chorograficzne "Przestrzenie Sztuki Katowice". Cykl celebruje scenę tańca i teatr tańca. - Przed nami trzy pokazy choreograficzne, pokaz "Sklejam złotem jedną z pokruszonych gwiazd", to spektakl inspirowany Śląskim Teatrem Tańca i dziełami Jacka Łumińskiego. Zobaczymy także spektakl Sebastiana Wiertelaka "Bursztynowy ptak" - opowiada Maciek Kędziora. - Na koniec zaproszenie na występ uczniów 2. Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej, którzy przedstawią choreografię, nad którą pracowali podczas czternastodniowych warsztatów. Spektakl inspirowany housem, hip-hopem. To będzie hołd oddany temu, o co chodzi w teatrze tańca - balansowi pomiędzy ciałem, rytmem a muzyką.


Katowice zapraszają także do kina na dzieło "Piknik pod wiszącą skałą" Petera Weira. - To film z kategorii wybitne arcydzieła kina światowego. O filmie opowie prof. Tadeusz Sławek, znakomity literaturoznawca, ekspert literatury brytyjskiej i tłumacz - mówi gość audycji. - Film i dyskusja odbędą się w ramach projektu "Żywioły kina. Twórcza moc przyrody". Peter Weir przedstawił kamienny masyw i opowiedział o historii zaginionych uczennic i nauczycielki. Profesor Sławek będzie próbował odpowiedzieć na to, jak przedstawić ogień, ziemię, wodę i powietrze w kinie. Co oznaczają żywioły i jak zmierzyć się z nimi za pomocą taśmy. Ten niezwykły pokaz odbędzie się już 12 grudnia w kinie Światowid.


Źr. Facebook/Kino Światowid


Posłuchaj
12:41 Czwórka/Stacja Kultura - kulturalny Śląsk - 05.12.2022_.mp3 O wydarzeniach kulturalnych na Śląsku opowiada Maciek Kędziora (Stacja Kultura/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Gość: Maciek Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 05.12.2022

Godzina emisji: 10.14

aw/kor

Czytaj także

Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe po raz 11. w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 13:30
- To jest konkurs, na który czekają absolwenci uczelni artystycznych przez cały rok. To 32 prace najlepszych z najlepszych, wybranych spośród 8 uczelni artystycznych - mówi Adrian Chorębała z Ronda Sztuki. - Jest to jedyny taki konkurs w Polsce, który pokazuje, czym projektowanie jest dzisiaj, jak go uczą na polskich uczelniach i co z tego wynika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masz pięć minut? Poznaj twórczość Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 16:10
Fundacja Sentio postanowiła przybliżyć sylwetkę i twórczość jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów Krzysztofa Kieślowskiego. W pięciominutowych, bezpłatnych mini wykładach online, o legendarnym twórcy opowiada krytyk filmowy Michał Oleszczyk.
rozwiń zwiń