Plakat. Co inspiruje Adama Kosika?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 18:19
Architektura i wątki muzyczne - to elementy, które można znaleźć w pracach Adama Kosika. Charakter jego rysunku to połączenie kolorystyki z fantazją i stylem vintage. Sprawdzamy, co go jeszcze inspiruje.
Adam Kosik czerpie inspirację z twórczości Edwarda Hoppera. Na zdjęciu obraz Nighthawks
Adam Kosik czerpie inspirację z twórczości Edwarda Hoppera. Na zdjęciu obraz NighthawksFoto: Forum/Granger History Collection

Adam Kosik jest z wykształcenia architektem, chociaż coraz częściej mówi o sobie: grafik. Pochodzi z Warszawy i tak się składa, że najciekawsze inspiracje znajduje w zakamarkach stołecznych ulic. Nie ukrywa, że najbardziej jednak inspirująca dla niego jest architektura i kontekst, w którym znajduje się człowiek. Przyznaje też, nawiązując do okładek płyt czy koncertów, że ostatnio w jego twórczości pojawił się wątek muzyczny.

- Muzyka pojawiła się na moich plakatach w tym roku, a to za sprawą premiery płyt, na które bardzo czekałem "Bal u Rafała" i "Arctic Monkeys" - opowiada Kosik. - Mam sentyment do wykonawców. Zwłaszcza okładka płyty tej ostatniej grupy mnie urzekła, bo jest tam i architektura, i mocna kolorystyka. Plastyczność tych dwóch rzeczy idealnie nadaje się na plakaty.

Grafik czerpie inspirację z twórczości Edwarda Hoppera. - Podziwiam prostotę jego prac, ale jednocześnie wspaniały klimat i kadrowanie i kompozycję tych prac - mówi rozmówca Gosi Jakubowskiej. - Są one jednocześnie bardzo przemyślane, ale zawierają kolorystykę, która bardzo do mnie przemawia.

To, co pociąga Kosika, to styl vintage i dawna architektura, którą można oglądać na starych pocztówkach i filmach. - Wielu z budynków, które rysuję, nie udało mi się zobaczyć, bo już ich nie ma - tłumaczy artysta. -  Tym bardziej jest to dla mnie wycieczka w przeszłość, a wybieram to, co było najlepsze w minionych dekadach i biorę coś dla siebie. Ostatnio wychodzę z naszego podwórka i biorę więcej z niemieckich i amerykańskich klimatów. Otwieram się na nowe rynki.


Posłuchaj
04:05 Czwórka/Stacja kultura plakacista 22.12.2022.mp3 Adam Kosik o swoich inspiracjach i pracach (Stacja kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Gosia Jakubowska

Data emisji: 22.12.2022

Godzina emisji: 11.30

aw/kor