Edward Hopper: "Nighthawks"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2012 19:15
Rozmowa o jednym z najbardziej znanych obrazów amerykańskiego malarza.
Audio

Hopper darzył ogromnym szacunkiem kulturę europejską. Fascynowało go malarstwo Rembrandta, Gustawa Courbeta i Edgara Degasa. Od lat 20. dominującym tematem jego twórczości było współczesne amerykańskie miasto, a w nim: przedstawiciele klasy średniej, urzędnicy, sekretarki, klienci sklepów i barów, kobiety w pokojach hotelowych. Ukazywał typowy, pozbawiony charakteru i przygnębiający pejzaż miejski, z biurami, stacjami benzynowymi, kinami, zimnymi wnętrzami hoteli i moteli. Przedstawiał ludzi jakby poza realnym czasem i przestrzenią: zagubionych, samotnych i obojętnych wobec siebie.

Charakterystyczne dla stylu Hoppera jest wyciszenie i sugestywność wizji przy jednoczesnej oszczędności środków wyrazu. To nadaje obrazom niemal metafizyczny charakter. Hopper protestował przeciwko przyporządkowywaniu go do nurtów narodowego i sentymentalnego, obecnych w sztuce amerykańskiej w latach 30., w dobie kryzysu ekonomicznego. "Ja reprezentuję tylko siebie samego" – mówił.

O jednym z jego najbardziej znanych obrazów - "Nighthawks" ("Nocne jastrzębie", 1942) Michał Montowski rozmawiał z dr Grażyną Bastek.

Zapraszamy do obejrzenia "Nighthawks" na stronie Art Institute of Chicago



 

Czytaj także

Mona Lisa już nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 06:01
– Ten nieszczęsny obraz Leonarda jest dla kultury stracony, jego już właściwie nie ma – mówiła prof. Maria Poprzęcka w Dwójkowej dyskusji o popularyzacji sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile jeszcze obrazów ukrył da Vinci?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 16:00
To największe odkrycie muzealników w XXI wieku. Przepiękny wizerunek Chrystusa "Salvator mundi" od niedawna uważa się za dzieło arcymistrza. Ale nadal mnożą się w tej sprawie kontrowersje.
rozwiń zwiń