Sławomir Gortych - autor kryminałów i wielbiciel Karkonoszy

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 17:40
„Karkonoska seria kryminalna” to bestsellerowa seria wydawnicza, której autorem jest Sławomir Gortych - pisarz, stomatolog i miłośnik Karkonoszy. - Spotykam czytelników na szlaku i to jest niesamowita frajda, bo czuję, że dzięki nim, moi bohaterowie zaczęli żyć - mówi gość Czwórki. 
Sławek Gortych - autor bestsellerowych kryminałów, których akcja rozgrywa się w Karkonoszach.
Sławek Gortych - autor bestsellerowych kryminałów, których akcja rozgrywa się w Karkonoszach.Foto: Piotr Podlewski/Polskie Radio
  • Sławomir Gortych jest autorem bestsellerowych kryminałów. 
  • Jak dotąd wydał trzy powieści, których akcja dzieje się w Karkonoszach.
  • Miłość do Karkonoszy jest podstawą moich książek, ale niebagatelną rolę odgrywa też moja fascynacja schroniskami - opowiada autor. 
  • Najnowsza część cyklu to "Schronisko, które spowijał mrok".

"Z czytelnikami spotykam się na szlaku"

- Ja stworzyłem bohaterów, a czytelnicy dali im życie. Kiedy spotykamy się w górach, słyszę, że idą na kawę do Maksa, głównego bohatera pierwszego tomu, albo na naleśniki do Justyny. Rozmawiamy o tych postaciach, jakby były wśród nas. Ktoś podąża ich tropem - opowiada Sławomir Gortych. - Ostatnio byłem na targach w Poznaniu, dwie przemiłe panie poprosiły mnie o autograf i zapowiedziały, że wkrótce wybierają się w Karkonosze. Dwa tygodnie później, wybrałem się na spacer i słyszę: "o matko, to pan!".

Co wydarzyło się w schronisku księcia Henryka?

Akcja kryminałów Sławomira Gortycha rozgrywa się w Karkonoszach. A wszystko zaczęło się od górskiej wędrówki. - Pod koniec liceum wybrałem się na wędrówkę z przyjacielem i dotarliśmy do ruin spalonego schroniska księcia Henryka. To była właściwie sterta gruzu, ale zachwyciło mnie samo miejsce. Spojrzałem na Śnieżkę i na Wielki Staw, i pomyślałem, że kiedyś to schronisko musiało tętnić życiem - wspomina gość Czwórki. - Potem przeczytałem, że schronisko spłonęło w 1946 roku w niewyjaśnionych okolicznościach, a ostatni właściciel i jego dwaj synowie zaginęli. To wystarczyło, żeby moja wyobraźnia zaczęła pracować. 

W cyklu "Karkonoska seria kryminalna" ukazały się: 

  • "Schronisko, które przestało istnieć"
  • "Schronisko, które przetrwało"
  • "Schronisko, które spowijał mrok"
Posłuchaj
24:27 CZWÓRKA Stacja Kultura - slawek 25.04.2024.mp3 Slawek Gortych o cyklu książek "Karkonoska seria kryminalna" (Stacja Kultura/Czwórka)

Najlepsze kryminały w Polsce

Debiutancka powieść Sławomira Gortycha - "Schronisko, które przestało istnieć" -  zdobyła tytuł Książki Roku 2022 w kategorii Debiut w największym plebiscycie czytelniczym w Polsce organizowanym przez serwis Lubimyczytać. Rok później w tym samym konkursie kontynuacja serii - "Schronisko, które przetrwało" - została Książką Roku 2023 w kategorii Kryminał, Sensacja, Thriller. Oba tomy doceniono także tytułem Najlepszej Górskiej Książki Roku 2023 na Festiwalu Literatury Górskiej w Lądku-Zdroju.

- Miłość do Karkonoszy jest podstawą moich książek, ale niebagatelną rolę odgrywa tu też moja fascynacja schroniskami. Mało kto wie, że karkonoskie schroniska to jest odrębny byt i fenomen na skalę światową. Większość schronisk alpejskich czy tatrzańskich ma za sobą 200 lat historii.  Najstarsze schroniska w Karkonoszach mają ponad 400 lat - dodaje rozmówca Kasi Dydo. - Skoro istnieją dwa razy dłużej, można przypuszczać, że wydarzyło się tam dwa razy więcej ciekawych rzeczy.

Zobacz także:

Co w nowej książce Sławomira Gortycha?

"Schronisko, które spowijał mrok" to trzecia, najnowsza część cyklu. Akcja powieści inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami, rozpoczyna się w 1947 roku, kiedy to uczeń liceum w Cieplicach zostaje oskarżony o zamach na wysokich radzieckich dygnitarzy. Międzynarodowy skandal wisi w powietrzu, a chłopak musi uciekać. 


Sławek Gortych w studiu Czwórki. Sławek Gortych w studiu Czwórki.

"Czytelncy dają życie bohaterom powieści"

- Moje pisane ma sen, kiedy dopełniają go czytelnicy. Nie ma dla mnie większej frajdy, niż moment, w którym bohaterowie kryminałów ożywają, dzięki temu, że te książki są czytane. Kiedy pisałem pierwsze "Schronisko" myślałem, że wydam je własnym sumptem, w najgorszym razie - włożę do szuflady. Ale stało się inaczej i dziś tropem stworzonych przeze mnie postaci podążają ludzie z różnych stron Polski - mówi Sławomira Gortych. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Sławomir Gortych (pisarz, autor cyklu "Karkonoska seria kryminalna)

Data emisji: 25.04.2024

Godzina emisji: 9:15

kul