Tajemnicze Karkonosze - jest tam co podziwiać

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 18:10
Karkonosze kojarzą nam się ze Śnieżką, świątynią Wang oraz wieloma pięknymi szlakami turystycznym. Jednak Karkonosze to również niecodzienne klimaty, do nich bez wątpienia należy legendarne schronisko Samotnia.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Pyty

Dolina Pięciu Stawów Polskich schronisko PAP 1200.jpg
Dolina Pięciu Stawów.Tu zobaczysz drugiego człowieka

Samotnia znajduje się w połowie drogi z Karpacza na Śnieżkę na jednym z najbardziej i najczęściej uczęszczanych przez turystów szlaków. Wbrew swojej nazwie schronisko Samotnia jest miejscem dość często odwiedzanym, chociaż w wędrówce na Śnieżkę wiele osób wybiera prostsze, krótsze i łatwiejsze szlaki. - Do Samotni ściągają najwięksi tego świata, bo tam można spotkać himalaistów - mówi dziennikarz, autor map i przewodników i taternik Albin Marciniak. - W schronisku najprzyjemniej jest wieczorami, kiedy turyści schodzą do pobliskich miasteczek, a na miejscu zostają prawdziwi ludzie gór. Tą atmosferę można poczuć zwłaszcza w długie jesienne i zimowe wieczory, gdy ruch turystyczny jest mniejszy. Wtedy czuć ciszę i samotność w górach.


Posłuchaj
16:45 Czwórka/Dajesz Radę - karkonosze 26.08.2021.mp3 O Karkonoszach opowiada dziennikarz, autor map i przewodników i taternik Albin Marciniak (Dajesz Radę/Czwórka)

 

W schronisku wiele się dzieje, m.in. we wrześniu jest coś, co ściąga pasjonatów gór z różnych stron Polski i Europy. - Wtedy w schronisku pojawiają się miłośnicy tzw. lawiny, czyli marszobiegu ze Śnieżki do Samotni - opowiada gość audycji. - Można tu spotkać m.in alpinistę i himalaistę Piotra Pustelnika. Swego czasu częstym gościem była zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi Anna Czerwińska, a jej narty wiszą w schronisku. Jest to miejsce, które skupia i pasjonatów i ludzi gór.

Jak podkreśla rozmówca Anny Hardej Samotnia jest najstarszym i najdłużej działającym schroniskiem w Polsce, powstała na miejscu góralskiej budy pasterskiej z XVII wieku. W 1934 roku wybudowano budynek o obecnym kształcie.

W Karkonoszach schronisk i atrakcji jest wiele. Można więc odwiedzić schronisko Kamieńczyk, które jest położone obok wodospadu o tej samej nazwie, na Przełęczy Karkonoskiej usytuowane jest Schronisko Odrodzenia i jak zapewnia gość Czwórki atmosfera i widoki są tu niesamowite. - Jest to idealna baza noclegowa, dla tych, którzy przechodzą Główny Szlak Sudecki. Z tego schroniska przechodzimy w stronę Śnieżki nad Śnieżnymi Kotłami i przechodzimy do Domu Śląskiego - tłumaczy. - Ja zazwyczaj idąc na Śnieżkę przechodzę obok Domu Śląskiego, natomiast schodzę obok Strzechy Akademickiej i zachodzę do Samotni. Mamy dwa szlaki, którymi możemy zejść do Karpacza.


shutterstock wspinaczka zima 1200 drytooling.jpg
Olga Kosek i drytooling - na ściance i w zaśnieżonych skałach

Zobacz także:

Niezwykłych miejsc w Karkonoszach nie brakuje, jedną z nich jest Świątynia Wang. Jest to najstarszy drewniany kościół w Polsce, który powstał ok. XIII w. Wybudowany został w Norwegii, a do Polski, w ponumerowanych częściach został przywieziony kilkoma statkami. - Świątynia postawiona została w obecnym miejscu w 1842 roku bez użycia choćby jednego gwoździa - mówi Albin Marciniak. - Jest bogato rzeźbiona wewnątrz i robi nieprawdopodobne wrażenie. Warto ją odwiedzić będąc w Karpaczu lub wybierając się na Śnieżkę.

Jak radzi nasz gość warto również pójść na Złoty Widok, z którego rozciąga się panorama na Dolinę Kamiennej i pasmo Karkonoszy, a z platformy Kruczych Skał widać piękne widoki i wodospad. Niedaleko wodospadu Dzikiego, idąc drogą w stronę Karpacza przechodzimy przez miejsce anomalii grawitacyjnej, czyli miejsca, gdzie samochody jadą pod górkę. 

- Najważniejsze jest jednak to, żeby w góry chodzić z szacunkiem dla otaczającej przyrody i zamieszkujących tam zwierząt - podkreśla dziennikarz. - Nie śmiećmy więc, zachowujmy się cicho i nie wprowadzajmy psów.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Albin Marciniak (dziennikarz, fotoreporter, autor map i przewodników, taternik, autor akcji "Czyste góry, czyste szlaki") 

Data emisji: 26.08.2021

Godzina emisji: 14.10

aw

Czytaj także

Śniadanie w Paryżu, obiad we Wrocławiu. Najszybsze ptaki świata

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 09:00
To najlepsi lotnicy - są takie gatunki ptaków, które na obiad potrafią polecieć do Paryża, a potem na noc wrócić do Polski. Wśród nich znajdziemy też rekordzistę prędkości - najszybsze zwierzę świata. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciepła woda, dobry wiatr i puste plaże. Witamy w Chałupach

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 15:40
Budziszew, Budziszewo, wieś Ceynowa, wreszcie Chałupy. Pierwsza wzmianka o mekce polskich surferów pojawiła się w połowie XVII stulecia. Dziś nikt nie ma wątpliwości, gdzie leży słynne letnisko i co jest jego największą atrakcją.
rozwiń zwiń