Jakub Ćwiek: "Dreszcz" kończy epokę "Kłamcy"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 12:00
Kocha rockandrolla i popkulturę, te zaś odwdzięczają mu się inspiracjami, dzięki którym powstają kolejne książki. Po "Chłopcach" Jakub Ćwiek funduje nam "Dreszcz" - pełną humoru i zwrotów akcji opowieść o podstarzałym miłośniku rocka z Katowic, którego nagle "ciepie piorun" i zmienia się życie.
Audio
  • Jakub Ćwiek opowiada o swojej nowej książce "Dreszcz" (Stacja Kultura/Czwórka)
Jakub Ćwiek
Jakub ĆwiekFoto: Czwórka

Oto Dreszcz! Rock N' Roll is Not Dead! Keith Richards na osiedlu Tysiąclecia? Why not?! Rychu Zwierzchowski wiedzie żywot pasożyta-luzaka, a całe jego życie to koncerty i AC/DC ponad wszystko.

 - To dość paskudny typ, dlatego mam nadzieję, że nie posiada on zbyt wielu moich cech i że raczej nie jesteśmy do siebie podobni - śmieje się autor książki "Dreszcz". - Ale na pewno łączy nas miłość do muzyki i to, że jesteśmy w stanie wiele dla niej znieść.

Bohater najnowszej książki Jakuba Ćwieka nie jest więc ani mutantem, ani efektem nieudanego naukowego. Ma prawie sześćdziesiąt lat, w życiu zaliczył mnóstwo rockowych koncertów i wydawałoby się, że nic już nie zmąci jego niczym nie skrępowanego istnienia gdyby nie... nagły przypływ nadprzyrodzonych mocy.

 - W Rycha strzela piorun. Mój bohater trafia do szpitala, a tam okazuje się, że ma moc strzelania ładunkami elektrycznymi, z której z resztą zamierza korzystać bez ograniczeń - opowiada autor. - Tyle, że trafia w kompletnie obcy mu świat. Bo zaczyna wieść życie komiksowego superbohatera i jako taki powinien stać na straży prawa i porządku. Tymczasem to zupełnie nie leży w jego naturze.

Gość Kuby Kukli przyznał także, że wraz z Dreszczem definitywnie kończy się cykl "Kłamcy" i era nordyckiego boga kłamstwa, Loki: - Kiedy pisałem "Kłamcę" miałem 20 lat i kierowałem ją do czytelnika w moim wieku. Teraz dobiłem do 30-stki i zdałem sobie sprawę, że siedzi we mnie 60-latek, który patrzy na świat z zupełnie innej perspektywy.

Więcej na temat nowej powieści Jakuba Ćwieka, pierwowzoru postaci Rycha oraz konkursie, w którym można wygrać bilety na koncert zespołu Kiss w Pradze dowiesz się słuchając rozmowy z pisarzem, który gościł w "Stacji Kultura".

kul

Czytaj także

"Jestem niewolnikiem swoich bohaterów"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 18:20
"Achaja" to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto uważa się za miłośnika gatunku fantasy. Każdy tom cyklu powieściowego Andrzeja Ziemiańskiego trafia na listę bestsellerów, a autor udowadnia, że inwencja twórcza polskich fantastów wcale nie jest w zapaści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczygielski: trzeba dorosnąć, by tworzyć dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 13:44
Marcin Szczygielski na wakacje do domu swoich dziadków wysłał bohaterkę swojej książki "Czarownica piętro niżej". Trzeba dodać, że jest to dom niezwykły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Miller: każdy fotoreporter wojenny musi radzić sobie sam

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 14:00
Na to, by rozładować napięcie związane z tym, co się widziało, nie ma podobno "złotego środka". - Chodzi o to, by mieć jak najmniej strat psychicznych, ale każdy z nas ma inną wrażliwość i inaczej przyjmuje tragedię wojny - mówi w Czwórce Krzysztof Miller, autor książki "13 wojen, i jedna".
rozwiń zwiń