Szczygielski: trzeba dorosnąć, by tworzyć dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 13:44
Marcin Szczygielski na wakacje do domu swoich dziadków wysłał bohaterkę swojej książki "Czarownica piętro niżej". Trzeba dodać, że jest to dom niezwykły.
Audio
  • Marcin Szczygielski opowiada o swojej książce "Czarownica piętro niżej" (Czwórka)
Marcin Szczygielski w Czwórce
Marcin Szczygielski w Czwórce

Akcja książki "Czarownica piętro niżej" rozgrywa się w wyjątkowym miejscu, w domu w Szczecinie mieszka duch, kot, który mówi ludzkim głosem, a ogród zajmuje neurotyczna wiewiórka Foksi, która wierzy w to, że jest lisem.
Wiele pomysłów na scenariusz tej książki dla dzieci Marcin Szczygielski zaczerpnął ze swojego dzieciństwa. - Moje najfajniejsze wakacje z dzieciństwa opisałem w tej książce. Kiedy byłem mały spędzałem prawie całe wakacje u moich dziadków w Szczecinie. Ich dom wyglądał dokładnie tak jak opisałem w książce - mówi gość Czwórki, wyjaśnia jednak, że to nie on jest Mają, główną bohaterką lektury.

/

 

- Maja to współczesna dziewczynka, która na co dzień mieszka w Warszawie. W Szczecinie przeżywa szok, ponieważ Ciapcia (babcia), do której przyjeżdża nie ma kolorowego telewizora, nie ma internetu i pierze w prace o nazwie "Frania" - opowiada Szczygielski.
Marcin Szczygielski tę książkę zaczął pisać 12 lat temu. Wtedy jednak nie miał tyle odwagi, by ją opublikować, bo pisanie dla dzieci to duża odpowiedzialność.

Jak autor odnalazł się pisząc dialogi dla małej dziewczynki, dlaczego zdecydował się na pisanie dla dzieci i co, jako były grafik, sądzi o ilustracjach do swojej książki dowiesz się słuchając załączonej rozmowy Kasi Dydo, Kuby Kukli z Marcinem Szczygielskim w " Stacji Kultura".
(pj)

Czytaj także

A gdyby tak Ziemia się zatrzymała?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 07:00
Na to pytanie w swojej bestsellerowej książce "Wiek cudów" próbuje odpowiedzieć Karen Thompson Walker. O jej debiutanckiej powieści mieliśmy okazję porozmawiać z samą autorką
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Morfina" o tym, jak wojna przeszkadza w życiu bon vivanta

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 14:00
Szczepan Twardoch nie miał szóstki z historii, mimo to większość jego powieści osadzona jest w realiach historycznych. Tym razem tłem wydarzeń jest Warszawa 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jestem niewolnikiem swoich bohaterów"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 18:20
"Achaja" to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto uważa się za miłośnika gatunku fantasy. Każdy tom cyklu powieściowego Andrzeja Ziemiańskiego trafia na listę bestsellerów, a autor udowadnia, że inwencja twórcza polskich fantastów wcale nie jest w zapaści.
rozwiń zwiń