Grzędowicz o "Wypychaczu zwierząt”: niektóre teksty czytałem ze zdziwieniem

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 14:19
W swojej najnowszej książce Jarosław Grzędowicz żongluje gatunkami i konwencjami, po raz kolejny udowadniając, że w swojej dziedzinie jest prawdziwym mistrzem.
Audio
  • Jarosław Grzędowicz o swojej najnowszej książce "Wypychacz zwierząt”/ Stacja kultura (Czwórka)
Jarosław Grzędowicz
Jarosław GrzędowiczFoto: Wojciech Kusiński

Autor książki "Wypychacz zwierząt”, wyboru trzynastu niezwykle plastycznie i filmowo napisanych opowiadań, był gościem "Stacji kultura”. W radiowej Czwórce mówił, że to opowiadania pisane na zamówienie różnych tematycznych antologii. Stwierdził, że ma pulę utworów, które mogły być przez opowiadania innych autorów "trochę przygłuszone”, więc postanowiłem je skompletować w jeden zbiór.

/

Jak się wraca do swoich tekstów po latach? - Bardzo różnie; one nie są wcale takie stare. Ale jak coś zostało napisane ok. 15 lat temu, to wydaje się prawie obce, zapomina się język, jakim tekst był napisany, czyta się go z pewnym zdziwieniem. To jednak jest etap rozwoju, drogi, którą literat przechodzi... To jak oglądanie szkolnych zdjęć - tłumaczył.
Czy możliwe, że któreś z tych opowiadań zostanie sfilmowane? Zdaniem Jarosława Grzędowicza jest szansa, by „ktoś z tego coś nakręcił”. - Nie twierdzę, że to niewykonalne, ale  nie jestem przepełniony jakąś ogromna wiarą w możliwości dostępnej nam kinematografii - oceniał.
Pisarz przyznał, że zaczyna powieść, która będzie bardzo różnić się od "Pana Lodowego Ogrodu”. - Myślę, że będzie można ją zakwalifikować jako fantastyka naukowa. Akcja będzie się rozgrywała w dość niedalekiej przyszłości i będzie trochę zahaczała o politykę, awanturę wojenną. Rzecz trochę sensacyjna i nie monstrualnych rozmiarów - zapewniał Jarosława Grzędowicza.

pp

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

Aneta Jadowska i Dora nie poddają się łatwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 11:00
Aneta Jadowska pisze szósty, ostatni tom przygód Dory Wilk. Przyznaje, że stworzona przez nią bohaterka nosi wiele jej cech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety i mężczyźni czytają inne książki?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 11:00
Według badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową ponad 60% Polaków przyznaje, że w 2012 roku nie przeczytało żadnej książki. W grupie nieczytających przeważają mężczyźni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obowiązkowa lektura dla fanów "Pana Lodowego Ogrodu"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 14:50
Zapraszamy na spotkanie z pisarzem Jarosławem Grzędowiczem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piękno Sycylii zderzone z podziemnym światem mafii

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 15:11
- Peter Robb pokazuje Włochy w bardzo niekorzystnym świetle. Co zrozumiałe, książka nie ukazała się we Włoszech - opowiada Bohdan Maliborski, tłumacz "Sycylijskiego mroku" Petera Robba.
rozwiń zwiń