Miłosz Brzeziński: najtaniej jest być altruistą

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 13:50
Książka autorstwa psychologa i trenera osobistego Miłosza Brzezińskiego pt. "Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji" niedawno ujrzała światło dzienne. Autor przekonuje w niej, dlaczego warto być pozytywnie nastawionym do świata i ludzi.
Audio
  • Miłosz Brzeziński o tym, jak dobrze czuć ze sobą i wśród innych, a także o swojej książce "Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji" (Poranek OnLine/Czwórka)
Miłosz Brzeziński: najtaniej jest być altruistą
Foto: Glow Images/East News

/

Zdaniem recenzentów, tę książkę powinien przeczytać każdy, kto chce się dobrze czuć dłużej niż parę chwil i każdy, kto chce mieć pozytywny wpływ na innych. Każdy, kto chce utrzymać pracę, awansować czy budować związek oparty na zaufaniu, zrozumieniu i nieustannej ciekawości drugiej osoby.

Brzeziński przekonuje w niej, że lepiej być miłym i otwartym, zamiast oszukiwać, kłamać i podkradać cudze pomysły.

- Gdyby wszyscy nagle zrobili się mili i sympatyczni, pierwsza osoba, która chciałaby nas oszukać, zrobiłaby to bez problemu. Dlatego system, który działa, musi być bardzo wrażliwy. Pilnować się, by tacy ludzie się pod niego nie podczepiali - przekonuje Brzeziński w "Poranku OnLine" . - Oczywiście, że można ten system oszukać, ale to kosztuje dużo więcej energii i wysiłku, niż po prostu bycie w grupie.

Brzeziński tłumaczy także w "Głaskologii", po czym poznać ludzi, którym warto "dawać z siebie jak najwięcej", od tych, od których nie dostalibyśmy niczego w zamian. - Tacy ludzie na przykład często używają słowa "ja" zamiast "my" - mówi Brzeziński. - Na zdjęciach są zawsze najwięksi i najczęściej sami. Poza tym poznaje się ich po tym, jak traktują ludzi, którzy nie mogą im nic dać.

Miłosz
Miłosz Brzeziński./fot. Wojciech Kusiński

"Głaskologia" ukazała się nakładem Instytutu Kreowania Skuteczności.

(kd)

Czytaj także

Zdradzamy przepis na batonik, który czyni cuda

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 16:04
Zadbamy o Waszą higienę i sprzedamy przepis na pyszną przekąskę. Takie rzeczy serwujemy w Czwórce już od świtu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po czym można poznać, że ktoś kłamie? "To właściwie niemożliwe"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 14:20
- Ludzie częściej kłamią po to, by bronić kogoś słabszego, niż po to, by skrzywdzić rozmówcę - mówi w Czwórce psycholog i trener osobisty Miłosz Brzeziński. - A przynajmniej sami tak to sobie tłumaczą…
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mężczyzna na kozetce" chce być kochany

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 11:00
- Kiedy otworzyłam mój gabinet, spodziewałam się, że na terapię będą się zgłaszać głównie kobiety. Okazało się jednak, że zaczęli dzwonić mężczyźni, którzy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że też mają problemy i potrzebują pomocy – mówi Brandy Engler, seksuolożka, autorka książki "Mężczyzna na kozetce".
rozwiń zwiń