Nie warto uciekać przed szczepieniami

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 16:50
Na całym świecie dużą popularnością cieszy się ruch przeciwników wszelkich szczepień. W Polsce jest podobnie. Lekarze biją na alarm i starają się walczyć z takim podejściem.
Audio
  • Nie powinniśmy bać się szczepionek (Czwórka/Poranek OnLine)
Szczepionka
SzczepionkaFoto: Glow Images

Problem dotyczy głównie dzieci, które są szczególnie narażone na infekcje organizmu. Dorosłe organizmy, kiedyś już zaszczepione, raczej są bezpieczne.
- Nasza populacja jest szczepiona, więc jesteśmy bezpieczni, natomiast gdyby jakiś wirus dopadł grupę, która nie przyjęła szczepień, mogłoby dojść do epidemii - mówi w "Poranku OnLine" kierownik sekcji epidemiologii sanepidu w Nowym Sączu, Renata Olszowska-Pasoń.
Warto dodać, że właśnie dzięki szczepionkom udało się wyeliminować zachorowalność na  Heinego-Medina, ospę wrażliwą, znacznie zmniejszyły też liczbę zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu B i zapalenie opon mózgowych. Dla wielu osób nie jest to niestety wystarczający argument.
- Sporo rodziców nie decyduje się szczepić dzieci przeciwko gruźlicy, czy też sięgać do tych szczepień, których nie obejmuje budżet refundacji - opisuje problem krajowy konsultant ds. epidemiologii, dr Iwona Paradowska-Stankowicz.
Nie brakuje również głosów, że szczepionki wcale nie są zdrowe, a wręcz są niebezpieczne. Renata Olszowska-Pasoń zdecydowanie to dementuje: - Te, które dostępne są w naszym kraju, są absolutnie zdrowe i sprawdzone! Żadna nie jest konserwowana związkami rtęci.
Lekarze chcą dopisać do listy obowiązkowych szczepień kolejne, np. przeciwko pneumokokom. Być może tym razem uda im się przekonać rodziców, że uchylając dzieci od pojedynczego zastrzyku, robią im tak naprawdę krzywdę.
(ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka szczepienia zdrowie

Czytaj także

Szczepić się, czy nie szczepić?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 13:30
Polacy niechętnie szczepią się przeciwko grypie. W ostatnim czasie liczba osób zaszczepionych spadła z 5-6 proc. do 3,75 proc rok temu. Odstraszają nas doniesienia o nieskuteczności szczepionek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto powinien szczepić się przeciwko grypie?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 08:08
Decyzja o tym, czy należy się szczepić to kwestia racjonalnego rachunku - czy mamy taki stan zdrowia, który nas predysponuje do powikłań pogrypowych - mówi doktor Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie lecz grypy antybiotykiem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 09:00
Polacy podczas choroby chętnie sięgają po antybiotyki, namawiają lekarzy, by ci przepisali im właśnie takie leki. - Dzięki takim działaniom za kilka lat nie będziemy mieli się czym leczyć - przestrzega profesor Waleria Hryniewicz.
rozwiń zwiń