Papierowa książka ma zapach i szelest

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 12:00
Czytelnictwo w Polsce nie wygląda najlepiej, wielu z nas w ogóle nie sięga po lekturę. Jednak aż 95 procent czytających przekłada papierową książkę nad tą wydaną w wersji elektronicznej. Jak się zmienia nasze podejście do czytania, sprawdzała Ewelina Grygiel.
Audio
  • Jakie książki wybieramy, czy wciąz cenimy papierowe wydawnictwa - materiał Eweliny Grygiel (Czwórka/Poranek OnLine)
Papierowa książka ma zapach i szelest
Foto: Glow Images/ East News

Mimo że coraz częściej pojawiają się badania mówiące o tym, że Polacy nie czytają książek i aż 13 procent z nas nie ma ani jednej książki w domu, to Polska Izba Książki zdecydowała się skrupulatnie przyjrzeć czytelnictwu. W tym celu wykona jego kompleksowe badanie, z którego wynikami można będzie się zapoznać na początku 2015 roku.
Badacze chcą sprawdzić, jak książka radzi sobie w obecnych, nowoczesnych czasach, jak wpływają na nią nowe technologie i czy przez nie zmieniają się nasze przyzwyczajenia.
- Przeprowadzamy badanie czytelnictwa na reprezentatywnej próbie ponad 2000 osób - mówi Barbara Jóźwiak, wiceprezes PIK. - Nie polega ono na jednorazowym module zapytania, ale składa się z wielu części, które realizujemy w ciągu całego 2014 roku - dodaje.

Tak długodystansowe sondaże mają pokazać trendy w czytelnictwie, a nie tylko obraz danej chwili. Niestety pierwsze, cząstkowe wyniki nie napawają optymizmem: czytanie książek spada. Pocieszającym jest fakt, że oprócz literatury, sięgamy czasem po czasopisma i gazety, czytamy też teksty w internecie, smsy czy korespondencje internetową. Aż 47 procent badanych twierdzi, że czyta właśnie krótkie wiadomości telefoniczne czy e-maile, a nie książki.
Od kilku lat obserwujemy postęp elektroniczny w czytelnictwie. - Wsród młodzieży mamy do czynienia z wiekszą biegłością cyfrowa, młodzi chętniej używają różnych nośników - mówi Paweł Kuczyński, socjolog, koordynator badań. - Jednak dla większości czytelników rezygnacja z papierowej książki jest nie do wyobrażenia, cenią jej zacha i szelest kartek.

(pj/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka literatura
Czytaj także

Bibliotekarz XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 12:30
Postęp technologiczny powoduje zmiany w wielu zawodach. Bibliotekarze też nie stoją w miejscu i dostosowują się do wynalazków XXI wieku.
rozwiń zwiń