Bibliotekarz XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 12:30
Postęp technologiczny powoduje zmiany w wielu zawodach. Bibliotekarze też nie stoją w miejscu i dostosowują się do wynalazków XXI wieku.
Audio
  • Na czym polega praca bibliotekarza w XXI wieku - materiał Katarzyny Oklińskiej (Czwórka/Stacja Kultura)
Bibliotekarz XXI wieku
Foto: Glowimages/Flickr

Zmieniają się biblioteki, zmieniają się ich zasoby, a także użytkownicy i funkcja bibliotek. W związku z tym ewoluuje też praca bibliotekarza. Zasoby biblioteczne dzisiaj to nie tylko książki, ale też audiobooki i e-booki.
- Praca bibliotekarza to nie tylko zadanie wypożyczania książek, a również katalogowanie zbiorów - mówi Magdalena Rut z Biblioteki Narodowej. - To wymaga od nas posiadania wiedzy choćby z zakresu prawa autorskiego - dodaje.
Współcześni bibliotekarze muszą wciąż się uczyć i zmieniać, nadążać za dynamicznie rozwijającą się rzeczywistością. Dziś biblioteka to nowoczesne centrum informacji, animacji kultury dla gmin, miasteczek, wiosek czy dzielnic.

Coraz częściej dawna wypożyczalnia książek staje się miejscem spotkań, wieczorów autorskich, warsztatów dla dzieci, matek czy seniorów. Bibliotekarze mają też zadanie zaistnieć w świadomości społecznej - używają do tego bardzo nowoczesnych narzędzi np. Facebooka.

W Polsce funkcjonuje 8290 bibliotek publicznych, warto zajrzeć do jednej z nich.
(pj / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

"Atlas wysp odległych", czyli Judith Schalansky podróże palcem po mapie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 13:00
Jeśli wydaje Ci się, że atlas geograficzny nie ma nic wspólnego z poezją, koniecznie sięgnij po książkę Judith Schalansky. "Atlas wysp odległych" to wysmakowany album, w którym literatura łączy się z kartografią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kochanka Freuda" - z kim zdradził żonę twórca psychoanalizy?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 15:00
Secesja w wersji wiedeńskiej i pasjonujący romans między Zygmuntem Freudem, a jego szwagierką Minną - Karen Mack i Jennifer Kaufman przyjrzały się nieznanej karcie w życiorysie twórcy psychoanalizy i opisały to w książce "Kochanka Freuda".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drugie życie książek

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 16:15
Wiele książek, które znajduje się w naszych zbiorach, przeczytaliśmy tylko raz, po czym idą w zapomnienie. Czasem kurzą się na półce, niektóre trafiają do piwnicy, nierzadko nawet na śmietnik.
rozwiń zwiń