Rok Oskara Kolberga - wspomnienie o wielkim etnografie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 14:06
Oskar Kolberg to etnograf, folklorysta, autor jednego z największych w skali światowej dzieła, opisującego kulturę jednego narodu. Tymczasem, jak wynika z badań Instytutu Muzyki i Tańca, tylko 8,7 proc. Polaków wie, kim był. Czwórka postanowiła to zmienić.
Audio
  • Wspomnienie o Oskarze Kolbergu - materiał Martyny Ogonek (Czwórka/Poranek OnLine)
Oskar Kolberg - ilustracja w książce Oskara Kolberga Przemyskie: zarys etnograficzny (1891), Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.pl
Oskar Kolberg - ilustracja w książce "Oskara Kolberga Przemyskie: zarys etnograficzny" (1891), Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.plFoto: Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.pl/Domena publiczna

- Całe życie osobiste poświęcił na badanie ówczesnej, w granicach przedrozbiorowych, Rzeczpospolitej - opowiada Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, koordynator Roku Oskara Kolberga. - Dokumentował wszystko to, co z kulturą było związane: pieśni, tańce, obrzędy, legendy i obyczaje, sposób mowy, a także ubiory.

Na początku swej zawodowej drogi Oskar Kolberg był jednak przede wszystkim kompozytorem. Wraz z Fryderykiem Chopinem uczyli się u tego samego mistrza - Józefa Elsnera. Zdobytą wiedzę wykorzystywał w rozwijaniu późniejszej pasji i pracy. - Przełomowym momentem, w którym zaczął zbierać i kolekcjonować pamiątki kultury i tradycji, była wycieczka do Czerska, którą odbył wraz z przyjaciółmi - mówi Klara Siewicka-Baryłka z Muzeum Etnograficznego w Warszawie w "Poranku OnLine". - Jednak spisywanie ludowych pieśni okazało się zadaniem bardzo trudnym, bo ciężko w zapisie nutowym ująć pokrzykiwania, zaśpiewy. Kolberg sam wymyślił więc specjalne zapisy.

Oskar
Oskar Kolberg fot. W. Rzewuski, ze zbiorów
Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze,
za zgodą IMIT

Był pionierem w dziedzinie etnografii. I choć, jako wykształcony ekonom zarabiał dobrze, na realizację swojej pasji poświęcił cały majątek. Oskar Kolberg urodził się 22 lutego 1814 roku w Przysusze, nieopodal Radomia, a gdy umierał w wieku 73 lat, swoje prace i resztki pieniędzy przekazał różnym instytucjom, m.in. Polskiej Akademii Umiejętności. Z powodu braku funduszy także część jego dzieł do dziś nie została wydana. - Teraz, w 200. rocznicę urodzin, mamy już ok. 85 tomów prac Oskara Kolberga. Za jego życia ukazała się tylko połowa - mówi Kosowski. - Liczymy na to, że Rok Kolberga przysłuży się temu, byśmy mogli wreszcie zacząć dysponować jego pełną spuścizną.

Zapraszamy do wysłuchania materiału reporterskiego Martyny Ogonek o życiu Oskara Kolberga, o jego twórczości zaś Andrzej Kosowski, opowie w Czwórce w Czwartek (20.02.), w audycji "Stacja Kultura" . Od wtorku (18.02.) do piątku (21.02.) w "Poranku OnLine" zapraszamy na materiały o sylwetkach współczesnych twórców, którzy do dziś czerpią z podwalin, stworzonych przez Oskara Kolberga, m.in. z zespołem Daga Dana.

(kd/pj)

Czytaj także

Karolina Cicha "Wieloma językami" pokazuje jak cudowna jest różnorodność

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 12:51
- Płyta "Wieloma językami" jest próbą wypełnienia niewiadomych w naszej podlaskiej tożsamości - mówi Karolina Cicha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gooral postawił na bardziej klubowe granie

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 11:40
W ostatnich miesiącach Gooral zrobił niesamowitą furorę. Jego mieszanka nowoczesnych elektronicznych brzmień z muzyką tradycyjną zyskała tysiące sympatyków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamil Ronin Rogiński: ŜANĜO oznacza "zmianę"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 14:00
Badacz rodowodu muzyki oraz alchemik dźwięku Kamil Ronin Rogiński opowiada o swoim nowym projekcie ŜANĜO.
rozwiń zwiń