zestawZestaw - zastawa do jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 12:30
Plastikowe kubki i talerzyki zaśmiecają środowisko i nie zachęcają do jedzenia. Co innego zestawZestaw, który pobudza i kreatywność i apetyt.
Audio
  • O "jadalnym" recyclingu opowiadają autorki projektu zestawZestaw (Czwórka/Poranek OnLine)
zestawZestaw czyli zastawa stołowa jak najbardziej do jedzenia
zestawZestaw czyli zastawa stołowa jak najbardziej do jedzeniaFoto: mat. promocyjne

- To nasz studencki projekt, który powstał na warsztatach ekologicznych na warszawskiej ASP - opowiadają designerki goszczące w "Poranku OnLine". - Wyszłyśmy od kształtowania postaw ekolgicznych u najmłodszych, a przy okazji chciałyśmy pokazać, jak można wykorzystać surowce, które zazwyczaj wyrzucamy. Sięgnęłyśmy po obierki, liście, kasztany. W pierwszej fazie projektu skupiłyśmy się na aspekcie ekologicznym. Potem doszłyśmy do wniosku, że warto opracować także jadalną formułę dla naszych naczyń.

Martyna Ochojska, Dominika Wysogląd i Joanna Jurga zamknęły się w kuchni i zaczęły eksperymentować. Suszyły, mieliły, gotowały i piekły. Zależało im na tym, aby ich produkt był trwały, dostępny, tani i wyzwalał kreatywność. A przy tym ładnie pachniał, dobrze się barwił, trzymał formę i sprawiał przyjemność z działania także najmłodszym.

- Kiedy już opracowałyśmy właściwą recepturę, opartą na bazie kleju z bananów, poszłyśmy z nią do naszego profesora - wpominają rozmówczynie Justyny Dżbik. - On powąchał masę i przyznał, że pięknie pachnie. A potem, ku naszemu zdziwieniu, ugryzł ją i dodał, że nieźle smakuje, choć jest nieco twarda. Ale i ten problem wkrótce rozwiązałyśmy.

Powstały w ten sposób materiał pozwolił na formowanie talerzy, misek, podstawek i wszystkiego, co potrzebne jest do zaserwowania pełnego posiłku, w tym także sosów i zup. Naczynia mają miękkie kształty, grube ranty i domowy charakter. Są w pełni spersonalizowaną zastawą stołową, dostępną w kilku wariantach kolorystycznych.

- Dzięki kurkumie otrzymujemy intensywną żółć. Buraki, wiadomo, dają głęboką czerwień - tłumaczą projektantki. - Do produkcji naczyń wykorzystujemy też spirulinę. To glony, które zabarwiają ciasto na butelkową zieleń, a przy okazji mają bardzo dużo żelaza i w Azji są traktowane jako suplement diety, który gwarantuje zdrowie na medal.

Po konsumpcji naczynia z zestawZestaw można samemu zjeść. Można też nakarmić nimi innych, na przykład ptaki. Co wiecej, receptura jest powszechnie dostępna, więc każdy może sam zrobić talerz, miske albo tackę.

(kul)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

VanMarkoviec - polska ekomoda podbija świat

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 10:00
W wakacyjnym cyklu "Polska Wizytówka" prezentujemy Polaków, którym udało się zrobić coś oryginalnego za granicą. Do tego grona należy projektantka Kasia Markowska, która w Holandii stworzyła ekomarkę VanMarkoviec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inga Buczyńska: polski projektant nie musi inspirować się Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 14:20
- Jeśli nie mam w głowie pomysłów, odpuszczam. Nigdy nie robię czegoś na siłę - mówi Inga Buczyńska. Jednak wena nie opuszcza projektantki i finalistki konkursu Złota Nitka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Chomątowska prawdziwych przyjaciół poznała w Bredzie

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 13:00
- Kiedy autor napisze coś, co zostanie dobrze przyjęte, rosną wobec niego oczekiwania. Żeby im sprostać odeszłam od reportażu na rzecz wspomnień - mówi Beata Chomątowska, autorka książki "Dobrych przyjaciół poznaje się w Bredzie".
rozwiń zwiń