Szkoła bez całowania

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 11:20
Czy szkoła to miejsce na pełne uczuć powitania i wylewne okazywanie emocji? Jak nauczyciele reagują na nieobyczajne zachowania swoich podopiecznych?
Audio
  • Czy pocałunki w szkołach powinny być zakazane? - materiał Kasi Węsierskiej (Czwórka/Poranek OnLine)
Czy pocałunek mozemy nazwać nieobyczajnym zachowaniem?
Czy pocałunek mozemy nazwać nieobyczajnym zachowaniem?Foto: Glow Images/East News

Ostatnio w mediach pojawiła się informacja, że Zespół Szkół nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim wprowadził oficjalny zakaz publicznego przytulania się i całowania. Za złamanie go miało grozić nawet obniżenie oceny z zachowania. Jak sprawdziła Kasia Węsierska, okazało się, że nie chodzi o oficjalny zakaz a jedynie upomnienie uczniów na jednym ze szkolnych apeli.

Ze stwierdzeniem, że szkoła nie jest odpowiednim miejscem na mocne okazywanie sobie uczuć zgadza się wielu dyrektorów szkół i nauczycieli. Wiesław Włodarski, dyrektor L Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie również zauważa problem z ogładą młodzieży. - Uczniom brakuje granic. Określanie zasad nie może być całkowicie demokratyczne - mówi rozmówca Kasi Węsierskiej. - Uczniowie zwracają uwagę na przywileje, natomiast nie zwracają uwagi na obowiązki. Nauczyciel jest od tego, by o tym przypominać i wymagać odpowiedniego zachowania - dodaje.

Odpowiednim wydaje się tu przywołanie przysłowia "czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci", bo za zbyt intensywne okazywanie czułości nie tylko w szkole, nazwane w prawie nieobyczajnym zachowaniem, może nas spotkać kara.

- Nieobyczajne zachowanie to czyn nieprzyzwoity, taki, który w sposób rażący sprzeciwia się dobrym obyczajom, lekceważy osoby spostrzegające go - mówi młodszy aspirant Aleksandra Siewert. - Nieobyczajny wybryk to wykroczenie - sprawcy takiego zdarzenia może grozić kara aresztu, ograniczenia wolności, grzywny w wysokości 1500 zł albo nagany.

A o nieobyczajnych wybrykach najczęściej alarmują policję lub straż miejską świadkowie takich zdarzeń, którym to przeszkadza.

(pj/tj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka RELACJA

Czytaj także

Nie wstydź się mówić o wstydzie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 13:00
- Wstydzimy się za samych siebie, ale zdarza się, że czujemy się zażenowani słowami lub czynami innych - mówi psycholog Piotr Mosak. - Wynika to z tożsamości, które przyjmujemy, bo każdy z nas ma ich wiele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Związek daje zdrowie i oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 09:54
Dziś ponad 5 milionów Polaków żyje w pojedynkę. Gdyby zdecydowali się na związki, każdy z nich mógłby zaoszczędzić 7200 złotych rocznie, a nawet więcej.
rozwiń zwiń