X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie wstydź się mówić o wstydzie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 13:00
- Wstydzimy się za samych siebie, ale zdarza się, że czujemy się zażenowani słowami lub czynami innych - mówi psycholog Piotr Mosak. - Wynika to z tożsamości, które przyjmujemy, bo każdy z nas ma ich wiele.
Audio
  • Piotr Mosak, psycholog wyjaśnia czym jest wstyd i jak się go pozbyć (Czwórka/4 do 4)
Nie wstydź się mówić o wstydzie
Foto: Glow Images/East News

Wstyd definiowany jest przez psychologów jako pewien stan emocjonalny w organizmie, związany z porównywaniem się do tzw. wewnętrznej normy. Ta norma przyswajana bywa przez nas dzięki wychowaniu, religii, panującym obyczajom. - Często taką własną normę tworzymy poprzez porównywanie się z innymi - mówi Tomasz Mosak, gość Krzysztofa Grzybowskiego w "4 do 4".
Osoba, która często się wstydzi nazywana jest nieśmiałą. Tacy ludzie oceniają siebie gorzej niż innych, są bardziej krytyczni w stosunku do własnych postaw i zachowań. Piotr Mosak zdradza, że dzielenie się wstydem, opowiadanie innym o krępujących dla nas sytuacjach sprawia, że możemy przełamać to uczucie, walczyć z nim. Drugim sposobem, by zerwać z nieśmiałością jest złość, gniew.

Zdarzają się sytuacje, w których wstydzimy się za kogoś, czujemy się zażenowani zachowaniem np. polityka, na którego głosowaliśmy.
- Ten wstyd jest inny, a wynika to z tego, że normy, które sobie ustalamy są w naszych tożsamościach. Każdy z nas ma wiele tożsamości: ja mężczyzna, ja ojciec, ja psycholog, ja Polak, ja Europejczyk itd. - wyjaśnia Piotr Mosak. - Jeśli w tożsamości czujemy jakąś więź np. my Polacy i któryś z tych Polaków mówi coś, co narusza nasze normy, coś, co jest poniżej akceptacji, to wstydzimy się jako "ja Polak". Czujemy się skrępowani, że ktoś taki jak my, może mówić czy zachowywać się w dany sposób publicznie - dodaje.

Piotr Mosak zauważa, że XXI wiek sprawił, że czujemy, że musimy być idealni, fantastyczni, bez rys. Tym samym często nie przyznajemy się do kłopotów, nawet tych, z których udało nam się wyjść obronną ręką. Wstydzimy się, że ktoś może odkryć którąkolwiek z naszych wad.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia RELACJA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O męskiej przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2013 17:19
Przyjaźń to ważna sprawa. Czy ta damska różni się czymś od tej męskiej? Czy mężczyźni przyjaźnią się chłodno - o tym porozmawiamy w "Nocnych Cz@tach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siecioholizm - znak naszych czasów?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 19:00
Uzależnienie od seksu, pracy, internetu, hazardu, zakupów to najpoważniejsze współczesne nałogi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gniew - sygnał, że coś jest nie tak

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 11:49
Gniew jest jednym z siedmiu grzechów głównych. Funkcjonuje również w nauce buddyzmu, jako jedna z trucizn. To sygnał, że coś w naszym świecie jest sprzeczne z naszymi poglądami, oczekiwaniami, wierzeniami. O gniewie właśnie porozmawiamy w niedzielnej audycji "Nocne cz@ty"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neony są jak kolory... działają mocniej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 11:44
- Zorientowałem się, że we Wrocławiu już nie oślepiają mnie neony. Jest ich coraz mniej. Zacząłem więc szukać tych, które jeszcze pozostały, żeby je uratować - mówi Tomasz Kosmalski, kolekcjoner neonów.
rozwiń zwiń