Polskie Radio
Section05
RELACJA

Eksplozja w Przewodowie. Szef Pentagonu potwierdza polskie ustalenia [ZAPIS RELACJI]

- Nie widzimy nic, co przeczyłoby wstępnej ocenie Polski, że przyczyną wybuchu w Przewodowie była ukraińska rakieta obrony powietrznej - powiedział w środę szef Pentagonu Lloyd Austin. Dodał jednocześnie, że niezależnie od końcowych wyników ostateczną winę za incydent ponosi Rosja. Tak relacjonowaliśmy dzisiejsze wydarzenia związane z tragedią na Lubelszczyźnie.
Zobacz więcej na temat:  wybuch w Przewodowie Rosja służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo RELACJA POLSKA

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w polskich miastach i za granicą [ZAPIS RELACJI]

Zakończyły się centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Prezydent Andrzej Duda, przemawiając na warszawskim placu Piłsudskiego, mówił o potrzebie umacniania wolności krajów naszego regionu Europy. W uroczystości w Warszawie wziął udział także prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Narodowe Święto Niepodległości było obchodzone w całym kraju, ale też przez Polaków za granicą. Tak relacjonowaliśmy te wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 11 listopada patriotyzm RELACJA hymn narodowy barwy POLSKA społeczeństwo

NA ŻYWO Nowe doniesienia o ostrzale i wybuchach w obwodzie kijowskim. "Zestrzelono kolejne drony" [RELACJA]

Wojska rosyjskie przypuściły rano atak na Kijów z użyciem irańskich dronów. Zginęły cztery osoby. O ostrzałach powiadomiły też władze kilku innych obwodów. Zaatakowano też infrastrukturę energetyczną w obwodzie dniepropietrowskim. Wieczorem ponownie napływają doniesienia o odgłosach wybuchów w obwodzie kijowskim. Na bieżąco śledzimy doniesienia z rosyjskiej wojny na Ukrainie oraz reakcje świata.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni wojsko Rosja bezpieczeństwo RELACJA ŚWIAT Europa

Mobilizacja w Rosji. Szef Sił Zbrojnych Ukrainy: zniszczymy wszystkich, którzy przyjdą z bronią [ZAPIS RELACJI]

"Zniszczymy wszystkich, którzy przyjdą na naszą ziemię z bronią, czy dobrowolnie, czy w ramach mobilizacji" - zapowiedział naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. Jak dodał "żadne ogłoszenia wojskowo-politycznych władz kraju-agresora nie wpłyną na naszą gotowość do walki o swoją wolność". Decyzja Władimira Putina o mobilizacji w Rosji ma objąć 300 tys. ludzi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT RELACJA Ukraina wojna na Ukrainie Rosja Europa

NA ŻYWO Szef RBNiO Ukrainy o ultimatum Miedwiediewa: lepiej niech szuka dla siebie "bunkra Saddama" [RELACJA]

- Dmitrij Miedwiediew powinien myśleć o "bunkrze Saddama" lub Korei Północnej, gdzie będzie się ukrywał - powiedział sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Miedwiediew wcześniej groził Ukrainie, pisząc, że obecne ultimatum Rosji to "rozgrzewka", a planem Moskwy jest "kapitulacja Ukrainy" na "rosyjskich warunkach". Śledzimy przebieg wojny Rosji przeciw Ukrainie i reakcje międzynarodowe na te wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojsko serwis wschodni wojna na Ukrainie RELACJA

NA ŻYWO Ukraińcy w natarciu. Nieoficjalnie: wojska wkraczają do Iziumu [RELACJA]

Siły Zbrojne Ukrainy wkraczają do ​​Iziumu - przekazał żołnierz Gwardii Narodowej i były zastępca tamtejszej rady miasta Nikita Karakai. Tę informacje potwierdzają też lokalne media, które podkreślają, że jest to wielki sukces kontrofensywy, wypychającej rosyjskie wojska z okupowanych terenów. Na bieżąco śledzimy najnowsze doniesienia ze Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 Rosja RELACJA

NA ŻYWO Armia ukraińska przyznaje: to my staliśmy za atakami na Krymie [RELACJA]

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny oświadczył, że to jego armia jest odpowiedzialna za serię sierpniowych ataków na rosyjskie bazy lotnicze zlokalizowane na anektowanym przez Rosjan Krymie, w tym za zniszczenia, do których doszło na terenie bazy Saki. Ukraina do tej pory tylko sugerowała swoje zaangażowanie w te ataki. Śledzimy doniesienia ze Wschodu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa Europa Wschodnia wojna na Ukrainie wojna 2022 RELACJA

Brawurowa akcja Ukraińców. Zniszczyli tajną bazę FSB [ZAPIS RELACJI]

Jednostka specjalna Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy zniszczyła bazę FSB w tymczasowo okupowanym przez Rosjan Kamieńcu-Dnieprowskim w obwodzie zaporoskim. Wojskowi uszkodzili kilka obiektów bazy rosyjskiej, na terenie której trwają obecnie pożary. Został także wysadzony w powietrze magazyn, gdzie przechowywano biuletyny do głosowania na referendum o "dołączeniu do Rosji". Dokładna liczba zabitych i rannych Rosjan nie jest znana. Ocaleli i ranni pośpiesznie są ewakuowani w stronę okupowanego Krymu. Na bieżąco śledzimy najnowsze doniesienia ze Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Wołodymyr Zełenski Rosja RELACJA