Polskie Radio
Section05
RELACJA

Posłowie wybrali wicemarszałków Sejmu. Przerwa do jutra [ZAPIS RELACJI]

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia po wyborze wicemarszałków Izby ogłosił w poniedziałek wieczorem przerwę w pierwszym posiedzeniu Sejmu. Ciąg dalszy obrad wstępnie planowany jest na wtorek, od godz. 16. Dziś też odbyło się pierwsze posiedzenie Senatu XI kadencji. Otworzył je prezydent Andrzej Duda. Zapraszamy do zapisu relacji z tych wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  Sejm Andrzej Duda partie polityczne rząd RELACJA POLSKA polityka

Pierwsze posiedzenie nowej kadencji Sejmu. Posłowie złożyli ślubowanie [TRANSMISJA]

Rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Otworzył je marszałek senior Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Funkcję tę powierzył mu prezydent Andrzej Duda. Po otwarciu posiedzenia i powitaniu gości przez Marka Sawickiego prezydent wygłosił orędzie. Po nim wystąpienie rozpoczął marszałek senior, który przeprowadził ślubowanie poselskie.
Zobacz więcej na temat:  Sejm Andrzej Duda partie polityczne rząd RELACJA POLSKA polityka

Msze za ojczyznę, marsze, patriotyczne parady. Tak Polacy uczcili Święto Niepodległości [ZAPIS RELACJI]

W całym kraju hucznie obchodzono Narodowe Święto Niepodległości na pamiątkę odzyskania przez Polskę suwerenności w 1918 roku. W wielu kościołach odprawiano msze w intencji ojczyzny, odbywały się także patriotyczne biegi i inne zawody sportowe, przez Warszawę przeszedł tradycyjny Marsz Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 11 listopada niepodległość Święto Niepodległości RELACJA

Exit poll: Prawo i Sprawiedliwość zwycięża w wyborach parlamentarnych. Rekordowa frekwencja

Znane są przybliżone wyniki wyborów exit poll publikowane tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Według wstępnych wyników sondażowych PiS wygrało wybory parlamentarne - uzyskało 36,8 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, która otrzymała 31,6 proc. Prognozowana frekwencja wyniosła 72,9 proc., co byłoby rekordem w historii parlamentaryzmu III RP. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory 2023 wybory w Polsce RELACJA

Eksplozja w Przewodowie. Szef Pentagonu potwierdza polskie ustalenia [ZAPIS RELACJI]

- Nie widzimy nic, co przeczyłoby wstępnej ocenie Polski, że przyczyną wybuchu w Przewodowie była ukraińska rakieta obrony powietrznej - powiedział w środę szef Pentagonu Lloyd Austin. Dodał jednocześnie, że niezależnie od końcowych wyników ostateczną winę za incydent ponosi Rosja. Tak relacjonowaliśmy dzisiejsze wydarzenia związane z tragedią na Lubelszczyźnie.
Zobacz więcej na temat:  wybuch w Przewodowie Rosja służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo RELACJA POLSKA

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w polskich miastach i za granicą [ZAPIS RELACJI]

Zakończyły się centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Prezydent Andrzej Duda, przemawiając na warszawskim placu Piłsudskiego, mówił o potrzebie umacniania wolności krajów naszego regionu Europy. W uroczystości w Warszawie wziął udział także prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Narodowe Święto Niepodległości było obchodzone w całym kraju, ale też przez Polaków za granicą. Tak relacjonowaliśmy te wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 11 listopada patriotyzm RELACJA hymn narodowy barwy POLSKA społeczeństwo

NA ŻYWO Nowe doniesienia o ostrzale i wybuchach w obwodzie kijowskim. "Zestrzelono kolejne drony" [RELACJA]

Wojska rosyjskie przypuściły rano atak na Kijów z użyciem irańskich dronów. Zginęły cztery osoby. O ostrzałach powiadomiły też władze kilku innych obwodów. Zaatakowano też infrastrukturę energetyczną w obwodzie dniepropietrowskim. Wieczorem ponownie napływają doniesienia o odgłosach wybuchów w obwodzie kijowskim. Na bieżąco śledzimy doniesienia z rosyjskiej wojny na Ukrainie oraz reakcje świata.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni wojsko Rosja bezpieczeństwo RELACJA ŚWIAT Europa

Mobilizacja w Rosji. Szef Sił Zbrojnych Ukrainy: zniszczymy wszystkich, którzy przyjdą z bronią [ZAPIS RELACJI]

"Zniszczymy wszystkich, którzy przyjdą na naszą ziemię z bronią, czy dobrowolnie, czy w ramach mobilizacji" - zapowiedział naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. Jak dodał "żadne ogłoszenia wojskowo-politycznych władz kraju-agresora nie wpłyną na naszą gotowość do walki o swoją wolność". Decyzja Władimira Putina o mobilizacji w Rosji ma objąć 300 tys. ludzi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT RELACJA Ukraina wojna na Ukrainie Rosja Europa