Miłosz Brzeziński: talent nie wystarczy. Trzeba mieć silną wolę i szczęście

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 12:00
Jak przyznaje Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty, talent to wynik cech wrodzonych, ale to także wynik umiejętności nabytych dzięki środowisku, w którym wzrastamy.
Audio
  • Miłosz Brzeziński o tym, dlaczego warto stawiać nie tylko na talent, ale także wiedzę i umiejętności (Czwórka/Poranek OnLine)
Miłosz Brzeziński w Czwórcefot. W.Kusiński
Miłosz Brzeziński w Czwórce/fot. W.KusińskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Mówi się, że polskie szkoły są dobre w "wyciąganiu" najsłabszych uczniów, podnoszeniu ich umiejętności i wyrównywaniu poziomów. Nie zawsze jednak placówki te radzą sobie, gdy trafi do nich uczeń naprawdę zdolny. - Można rozwinąć w szkole swój talent, tylko… po co - pyta retorycznie Brzeziński. - Przecież idea szkoły jest raczej taka, by kształcić obywateli, którzy są względnie poprawni: wiedzą, o co chodzi w działaniach społecznych, znają swoje prawa i mają świadomość, że trzeba głosować. Szkoła nie kształci noblistów i nigdy nie miała takiej idei. Ale wiele zależy od nauczycieli.

Z drugiej strony, jak zaznacza Brzeziński, nie jest tak, że talent rozwija się, gdy jest łatwo. Każdy, kto jako utalentowany człowiek zapisał się w historii, musiał stawiać czoła przeciwnościom losu. - Ci, którzy mieli talent, a nie byli "twardzi" i nie dążyli do celu, umarli jako "dobrze zapowiadający się" - mowi Brzeziński. - A na olimpiadach i konkursach oklaskujemy ludzi, którzy osiągnęli sukcesy, dzieki pokonaniu wielu przeszkód, które mieli na swej drodze.

Zobacz więcej: wywiady z Miłoszem Brzezińskim <<<

Sam talent jednak nie wystarczy, by osiągnąć sukces, w jakiejkolwiek dziedzinie. - Gdyby Janko Muzykant urodził się w sąsiedniej wsi, może finał jego historii byłby inny. Dlatego oprócz talentu trzeba mieć jeszcze szczęście - mówi Brzeziński.

By dowiedzieć się więcej o tym, jak rozwijać swój talent - posłuchaj nagrania rozmowy z Miłoszem Brzezińskim.

(kd/kul)

Czytaj także

"Mężczyzna na kozetce" chce być kochany

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 11:00
- Kiedy otworzyłam mój gabinet, spodziewałam się, że na terapię będą się zgłaszać głównie kobiety. Okazało się jednak, że zaczęli dzwonić mężczyźni, którzy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że też mają problemy i potrzebują pomocy – mówi Brandy Engler, seksuolożka, autorka książki "Mężczyzna na kozetce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Możesz uzdrowić swoje życie. Tylko jak?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 07:10
Wasz ulubiony trener osobisty, Miłosz Brzeziński, tym razem podpowie jak wpłynąć na własne życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Idealny dzień w pracy? "Gdy wyeliminujemy chaos"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 08:00
- Choć wielu ludziom wydaje się, że dobrze w pracy jest wtedy, gdy nie ma nic do roboty, to nieprawda - mówi w Czwórce Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty. - Warto mieć dużo ciekawych zadań do wykonania, podejmować wyzwania. Trzeba jednak podejść do nich metodycznie.
rozwiń zwiń