Czy potrafimy być szczęśliwi?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2012 18:52
– Szczęśliwym człowiekiem jest ten, kto się tak czuje – mówi trener osobisty i psycholog, Miłosz Brzeziński. – Szczęście to bardzo subiektywne odczucie. Jeden człowiek będzie szczęśliwy, bo dużo posiada, a inny – wręcz odwrotnie – bo dużo nie potrzebuje.
Audio

Choć "recepta na szczęście" wydaje się być prosta, tak naprawdę poczucie szczęścia można definiować bardzo różnie. – Co innego wejść na jakąś bardzo wysoką górę, a co innego zjeść pączka – mówi Brzeziński. – Jedno z tych "szczęść" jest bardzo ulotne i krótkotrwałe, a drugie - to poczucie ogromnej satysfakcji. Tego typu szczęście jednak z reguły wiąże się z dużym wysiłkiem.

Psychologowie od lat głowią się nad tym, jakby szczęście ująć w ramy nauki. Jednym z przykładów jest tzw. Piramida Maslowa, dotycząca potrzeb, które każdy z nas musi zaspokoić, by móc być zdrowym i szczęśliwym. Wynika z niej że najważniejszą, podstawową potrzebą człowieka jest zaspokojenie spraw fizjologicznych, potem uzyskanie poczucia bezpieczeństwa, przynależności i uznania w oczach innych, a na samym szczycie plasuje się potrzeba samorealizacji. Z tymi założeniami nie do końca zgadza się gość Czwórki.

– Im bardziej ludzie trudzili się, by usystematyzować to, co powinno znaleźć się w tej piramidzie, tym bardziej kuriozalne kształty zaczynała ona przybierać – mówi Brzeziński. – Z czasem ludzkość zaczęła się więc od niej odżegnywać.

Więcej życiowych porad: wywiady z Miłoszem Brzezińskim <<<

Tymczasem, zdaniem gościa Czwórki, najszczęśliwszą grupą zawodową są jubilerzy i zegarmistrzowie. – Zamykają się w swoim małym świecie, potrafią się absolutnie zaangażować – mówi Brzeziński, w Czwórce.

Z badań naukowców z Nowej Zelandii wynika także, że to, co najbardziej uszczęśliwia ludzi to seks i picie alkoholu. – Ależ radość to coś zupełnie innego niż satysfakcja – mówi Brzeziński. – Można sobie zafundować "bombę dopaminową", ale wówczas mózg szybko się uzależnia. Natomiast poczucie satysfakcji i ogólnego spełnienia po tym, co akurat zrobiliśmy, to zupełnie coś innego i dużo trudniej to osiągnąć.

Dowiedz się więcej o tym, czym jest szczęście, i jakimi sposobami próbować je osiągnąć, słuchając nagrania rozmowy z Miłoszem Brzezińskim z "Poranka OnLine".

(kd)

Czytaj także

Bond jako "marketingowa platforma męskości"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 10:00
- On reprezentuje to, co kobiety chciałyby, żeby ich faceci robili, będąc poza domem – mówił trener osobisty, Miłosz Brzeziński, który w Czwórce dokonał psychologicznej analizy agenta 007.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Każdy ma swoje własne tabu

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 13:41
- U nas z tabu jest tak, że piętnują dzieciaka za narysowanie siusiaka na tablicy, a jednocześnie nie chcą go wyedukować seksualnie, bo nie wypada – mówił w Czwórce trener osobisty, Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rzucanie naczyniami nie jest dobrym sposobem rozładowania stresu"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 10:25
– Ludzi, którym na czymś zależy, denerwuje wiele rzeczy – tłumaczy w "Poranku OnLine" mówi psycholog, trener osobisty Miłosz Brzeziński. – To oznacza, że mają jakąś koncepcję świata i próbują do niej dążyć.
rozwiń zwiń