Miłosz Brzeziński: w małych firmach rządzi ideologia, w dużych jest to niedopuszczalne

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 11:00
Czy w biznesie jest miejsce na osobiste sympatie, poglądy polityczne albo wyrażanie opinii na przykład na temat orientacji seksualnej współpracowników?
Audio
  • Miłosz Brzeziński analizuje tematy tabu, których nie warto poruszać w pracy (Poranek OnLine/Czwórka)
Miłosz Brzeziński w studiu Czwórkifot.W.KusińskiPR
Miłosz Brzeziński w studiu Czwórki/fot.W.Kusiński/PR

- Sytuacja, w której prezes stawia pracownikom ultimatum "albo podzielacie moje poglądy, albo żegnacie się z firma" jest dopuszczalna - mówi gość Czwórki. - Jeśli jednak dotyczy to olbrzymich korporacji to nie jest już to takie oczywiste. W dużej firmie prezes jest "właścicielem przechodnim" i nie powinnien na podwładnych wywierać takiej presji.

Sami zaś pracownicy także powinni zwracać uwagę o czym i z kim rozmawiają. Za tematy niewygodne powszechnie uznaje się religię, politykę, pieniądze oraz orientacje seksualną.

 - Praca pracy nie równa i są miejsca, w których otwarcie rozmawia się o wszystkim, ale zawsze warto mieć na uwadze to, że nasza szczerość może być wykorzystana przeciwko nam - ostrzega trener osobisty. - Nie wszyscy ludzie są od nas w tej samej odległości emocjonalnej. Dlatego lepiej mówić mniej niż więcej. W myśl starej zasady, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem.

Całą rozmowę z Miłoszem Brzezińskim z "Poranka OnLine" znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu.

kul

Czytaj także

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 12:41
Nawiązywanie kontaktu i przełamywanie lodów w biznesie, albo sferze prywatnej to wbrew pozorom gra, którą, jeśli znasz jej zasady, bardzo łatwo jest wygrać. Trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alkohol, narkotyki... Dlaczego ludzie nie radzą sobie z nałogami?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 08:00
Wydaje ci się, że palisz papierosy, pijesz alkohol, albo jesz słodycze, bo lubisz i w każdej chwili możesz z tego zrezygnować? Być może się mylisz. Jesteś w szponach nałogu i nawet o tym nie wiesz. Co zrobić, by się uwolnić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Eichelberger: najważniejsze w życiu są indywidualne poszukiwania

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 08:00
Chcesz spędzić święta samotnie? Zrób to. – Warto wyłamywać się z tradycji, jeśli oczywiście jesteśmy pewni, że to nasza droga – mówi Czwórce Wojciech Eichelberger, psycholog, psychoterapeuta i trener, autor książki „Życie w micie”, którą napisał wraz z Beatą Pawłowicz
rozwiń zwiń