X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alkohol, narkotyki... Dlaczego ludzie nie radzą sobie z nałogami?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 08:00
Wydaje ci się, że palisz papierosy, pijesz alkohol, albo jesz słodycze, bo lubisz i w każdej chwili możesz z tego zrezygnować? Być może się mylisz. Jesteś w szponach nałogu i nawet o tym nie wiesz. Co zrobić, by się uwolnić?
Audio
  • Dlaczego piję, czy to już nałóg i jak przestać? - materiał reporterski (4 do 4/Czwórka)
Alkohol, narkotyki... Dlaczego ludzie nie radzą sobie z nałogami?
Foto: Glow Images/East News

Pokusom ulegamy wszyscy, ale nie wszyscy mamy odwagę, by się do tego przyznać. Tymczasem to właśnie pokusy prowadzą do silnych, czasem nawet śmiertelnych w skutkach uzależnień. Choć łatwo jest w nie popaść, bardzo trudno jest się potem z tej pułapki wydostać, bo pokusy, którym się oddajemy są znacznie silniejsze niż nasz rozum.

– Uzależnienia są specyficzną chorobą – mówi Krzysztof Tylski, psychoterapeuta z osrodka Polana. – Mechanizmy, które współgrają z uzależnieniem utrudniają rozpoznanie, że złe rzeczy, które dzieją się w naszym życiu, mają miejsce właśnie przez uzależnienie, np. gdy nadużywamy alkoholu, czy bierzemy narkotyki.

Zdaniem eksperta właściwie nie istnieje granica, po której możemy uznać, że jesteśmy już uzależnieni, albo już wyszliśmy z nałogu. – To przeważnie proces płynny – mówi Tylski. – A mechanizm "iluzji i zaprzeczeń", który uruchamiamy, bardzo łatwo odwraca uwagę uzależnionego od prawdziwych przyczyn jego niepowodzeń, bo sprawia, że człowiek "szuka dziury w całym" zamiast skupić się na przykład na zaprzestaniu picia.

Dlaczego pijemy, albo ćpamy? Zdaniem eksperta wpływa na to wiele czynników. – Możemy być predestynowani genetycznie, czyli na przykład mieć syndrom "mocnej głowy". Wówczas, gdy pijemy, nie ponosimy dużych kosztów tego, co robimy, więc pijemy dalej – mówi Tylski. – Kolejnymi czynnikami, ułatwiającymi popadanie w nałóg są rodzina i środowisko. Bo łatwiej jest pić tam, gdzie piją wszyscy pozostali.

Co skłania nas do rzucenia nałogu? Jakich bodźców potrzebujemy, by rzeczywiście, skutecznie wyzwolić się ze szponów narkotyków bądź alkoholu? Dowiedz się więcej słuchając materiału reporterskiego z "4 do 4".

Na audycję zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, już od godziny 13.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Egoizm ma podłoże genetyczne?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 16:02
Tego podobno nie można się nauczyć. Jesteśmy egoistami, albo nie. Zdania ekspertów są jednak podzielone. – Ta sfera jest tak naprawdę bardzo mało zbadana, bo zachowań, czy upodobań nie da się niczym zmierzyć – mówi prof. Ewa Bartnik, genetyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mężczyźni też zaczną walczyć o swoje prawa?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 08:00
Najczęściej w mediach to kobiety walczą o prawa swoje, dzieci, lesbijek, młodych matek, itd. Okazuje się, że niektórzy faceci mają dosyć i chcą przejąć ster. Czy szykuje się kolejny ruch społeczny, tym razem… męski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Olewus" kontra "natręt", czyli typy sprzedawców polskich

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 15:31
Okazuje się, że spośród całej gamy ludzkich typów najbardziej denerwują nas nadgorliwi sprzedawcy, którzy niczym wygłodniałe sępy krążą wokół klientów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka Eichelbergera i Pawłowicz - "kult młodości to ściema"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 13:00
Psychoterapia, praca nad sobą, polityczna poprawność, wiele dają, ale też mieszają nam w głowach. Żeby nie trafić do raju na niby i odnaleźć harmonię ze światem warto sięgnąć po najnowszą książkę Wojciecha Eichelbergera oraz Beaty Pawłowicz.
rozwiń zwiń