Wojciech Eichelberger: najważniejsze w życiu są indywidualne poszukiwania

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 08:00
Chcesz spędzić święta samotnie? Zrób to. – Warto wyłamywać się z tradycji, jeśli oczywiście jesteśmy pewni, że to nasza droga – mówi Czwórce Wojciech Eichelberger, psycholog, psychoterapeuta i trener, autor książki „Życie w micie”, którą napisał wraz z Beatą Pawłowicz
Audio
  • Wojciech Eichelberger m.in. o potrzebie poszukiwania własnej tożsamości (Poranek OnLine/Czwórka)
Wojciech Eichelberger
Wojciech EichelbergerFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Zdaniem Eichelbergera, czasy, w których żyjemy są ciekawe. – Każdy odnajduje sam własną droge – mówi psycholog. – Uniwersalne przepisy na role przepisy na role kobiety, mężczyzny, matkę, ojca, dziecko, czy Polaka, katolika, są rozchwiane.

Dlatego, zdaniem Eichelbergera, najważniejsze są indywidualne poszukiwania. – Czasy zmuszają nas do szukania indywidualnej tożsamości i zaglądania "w siebie", głębiej – mówi psycholog. – A także do pytania samych siebie, jakie są moje prawdziwe aspiracje, marzenia i potrzeby.

Dlatego czasem warto "iść pod prąd", opierać się konwencji. Jeśli chcemy spędzić święta samotnie, róbmy to. – Oczywiście jeśli rzeczywiście jest to świadomy wybór – mówi Eichelberger. – Są ludzie, którzy tak wybierają, nie ma potrzeby sądzić, że są mniej szczęśliwi niż ci, którzy żyją „tradycyjnie. Oni po prostu wykorzystują swój potencjał zupełnie inaczej.

Czytaj także: Wywiad z Beatą Pawłowicz o książce "Życie w micie"

Poza tym wyłamywaniu się z tradycji sprzyja fakt, że w ostatnich latach zmieniają się role społeczne, a model rodziny staje się "patchworkowy". – To wymagająca sytuacja, trzeba umieć przekroczyć swoje egoistyczne emocje – mówi psycholog. – Otworzyć się na ludzi, którzy żyją inaczej, nie robić zamieszania i fochów, a wykorzystać to, co się dzieje.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z WOjciechem Eichelbergerem z audycji "Poranek OnLine".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia

Czytaj także

Alkohol, narkotyki... Dlaczego ludzie nie radzą sobie z nałogami?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 08:00
Wydaje ci się, że palisz papierosy, pijesz alkohol, albo jesz słodycze, bo lubisz i w każdej chwili możesz z tego zrezygnować? Być może się mylisz. Jesteś w szponach nałogu i nawet o tym nie wiesz. Co zrobić, by się uwolnić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dowcipy o papieżu, gejach i Eskimosach - czy wszystko nam wolno?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 13:00
Żarty z Ukrainek na antenie jednej z rozgłośni radiowych, dowcipy o papieżu, czy żartobliwa w założeniu kampania reklamowa z udziałem Lenina – to wszystko już było i dla autorów nie skończyło się dobrze. Czy istnieją granice dobrego żartu? A może po prostu my, Polacy, nie mamy poczucia humoru?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seks nastolatków - edukacja seksualna jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 20:42
Zabawa w "butelkę", czy "pociąg", to nic innego, jak eksperymentalne, seksualne, doświadczenia gimnazjalistów. Perwersyjne zachowania, sexting, niechciane ciąże - dzieci rozpoczynają życie seksualne coraz wcześniej i coraz odważniej zgłębiają obszar erotyki. Czy powinno się z tym walczyć?
rozwiń zwiń