Prawo jazdy - trudny egzamin, ale do zdania

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 10:45
Od trzech miesięcy każdy, kto chce otrzymać prawo jazdy musi zdać nowy egzamin. I choć osoby przystępujące do niego są już po kursach dostosowanych do nowych reguł, to wyniki testów nadal wypadają bardzo źle.
Audio
  • Jak z nowym egzaminem na prawo jazdy radzą sobie szkoły i kursanci sprawdzała Martyna Ogonek (Poranek OnLine/Czwórka)
Prawo jazdy - trudny egzamin, ale do zdania
Foto: Glow Images/East News

Obowiązujący od 19 stycznia egzamin ma powiększoną i utajnioną pulę pytań oraz ograniczony czas na ich rozwiązanie. Pierwszych 20 zagadnień obejmuje podstawową wiedzę o ruchu drogowym. To wideoprezentacje i animacje sytuacji drogowych, w których trzeba wybrać poprawny wariant zachowania. Kolejne, specjalistyczne, dotyczą m. in. zasad udzielania pierwszej pomocy. Nowością jest brak możliwości powrotu do poprzedniego pytania i poprawienia odpowiedzi.

 - Dotychczas było tak, że człowiek pouczył się dwa wieczory i spokojnie mógł podchodzić do egzaminu. Nowa formuła wymaga jednak od kursanta innych umiejętności - mówi Andrzej Szklarski z WORD-a . -  Kiedyś część pisemną zdawało 75 procent podchodzących do egzaminu, a schody zaczynały się dopiero podczas sprawdzianu praktycznego. Dziś liczba osób zdających obie części jest podobna.

Według statystyk, w marcu egzamin na prawo jazdy zdało 28 procent kursantów.

 - Na początku było fatalnie. W styczniu zdało zaledwie 8 procent przystępujących - przyznaje dyrektor Warszawskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. - Ale z miesiąca na miesiąc jest lepiej, a to znaczy, że i ludzie i szkoły zaczynają radzić sobie z tym tematem, co nam wszystkim wyjdzie na dobre.

Żeby sobie pomóc, przyszli kierowcy zakładają specjalne serwisy, gdzie dzielą się pytaniami, rozwiązaniami i radami, jednak to na niewiele się zdaje, gdyż zdawalność wciąż jest bardzo niska.

Więcej dowiesz się słuchając materiału Martyny Ogonek z "Poranka OnLine".

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka prawo jazdy

Czytaj także

Prawo jazdy. Tysiące osób nie może zdawać egzaminu

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 10:24
Blisko tysiąc osób nie może przystąpić do egzaminu na prawo jazdy - to skutki wejścia w życie znowelizowanej ustawy o ruchu drogowym - pisze "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabiorą samochód pijanemu? "To narzędzie przestępstwa"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 13:00
W pewnych sprawach musi być wstrząs, bo nie będzie efektu – argumentował poseł Arkadiusz Mularczyk. Solidarna Polska proponuje konfiskatę aut za jazdę na podwójnym gazie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miał prawo jazdy na nazwisko Władimir Putin

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 20:22
Fałszywe prawo jazdy na nazwisko prezydenta Rosji Władimira Putina wydane na Łotwie znalazła niemiecka policja u pasażera pociągu.
rozwiń zwiń