Światowy Dzień bez papierosa. Palisz? Spróbuj rzucić!

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 12:00
Palacze, ci starzy i młodzi, nie są dobrze postrzegani przez społeczeństwo. – Nie dbają o zdrowie: o zęby i serce, a także o przyszłość – mówi jedna z słuchaczek Czwórki. – Sam palę, ale nie uważam, żeby to było dobre – dodaje słuchacz.
Audio
  • Światowy Dzień bez papierosa. Palisz? Spróbuj rzucić! (Poranek OnLine/Czwórka)
Światowy Dzień bez papierosa. Palisz? Spróbuj rzucić
Foto: Glow Images/East News

Według psychologów jednak papierosy… dodają powagi, czasem dostojeństwa. – Osoba idąca ulicą i trzymająca w ustach peta nie wygląda dobrze, ale jeśli palacz jest elegancki i zaciąga się dymkiem przy deserze, patrzymy na niego inaczej – mówi Krzysztof Martyniak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Palenie jest źle widziane zwłaszcza wśród młodych rodziców. – Gdy kobieta zachodzi w ciążę to bardzo wyraźny moment, by rzucić palenie, często razem z partnerem, bądź mężem – mówi Martyniak. – Drugi taki moment to pojawienie się dziecka na świecie. Myślimy sobie wtedy, że "dla niego teraz będę o siebie dbał, lepiej się odżywiał".

Tymczasem palaczy nadal jest sporo, a firmy tytoniowe nie odczuwają kryzysu. Zdaniem niektórych palenie jednak ma także swoje dobre strony, np. w pracy. Wyjście na "dymka" bowiem to dobry pretekst, by odpocząć, czy poplotkować.

Po papierosy sięgamy często także w sytuacjach zwiększonego stresu. – Gdy robimy przerwę na papierosa, mamy 5 minut oddechu, możemy wówczas robić coś innego – mówi Magda Zabierzowska, stylistka Szkoły Stylu. – Niektórzy odpoczywają przy kawie, inni przy papierosie. 

Tradycyjne papierosy ”wypychane” są ostatnio z rynku coraz częściej przez tzw. e-papierosy. Czy ten trend się utrzyma?

31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Papierosa. By dowiedzieć się więcej, posłuchaj nagrania materiału reporterskiego Bartka Wasilewskiego z "Poranka OnLine".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: hobby z założenia jest bezproduktywne

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 11:50
Hobby, pasja, konik - określeń jest wiele, a znaczenie tylko jedno. To czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązku, która sprawia nam mnóstwo frajdy. Czy można bez tego żyć? Na to pytanie odpowiada trener osobisty, Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obawiamy się zagrożeń, które są mało prawdopodobne

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 08:00
Juwenalia w Krakowie miały być świętem studenckiej braci i radości. Atak nożownika spowodował jednak, że cztery niewinne osoby trafiły do szpitala. Czy to znaczy, że mamy zacząć się bać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szybkość odpowiedzi na maila miarą twojego szczęścia?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 16:20
Jeśli szybko odpowiadacie na maile, prawdopodobnie jesteście nieszczęśliwi – przestrzegają amerykańscy naukowcy.
rozwiń zwiń