Paper toys - moda na "miejski papier"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 11:10
Kiedyś "Mały Modelarz", a dziś furorę robią paper toys. Zabawki z papieru, czyli nowe miejskie hobby. Kreatywne, ogólnodostępne i bardzo zaraźliwe.
Audio
  • Grażyna Saniuk z ekipy Out of Paper opowiada o modzie na paper toys (Poranek OnLine/Czwórka)
paper toys zaprojektowane przez MIBO
paper toys zaprojektowane przez MIBOFoto: mat. promocyjne

Papierowe zabawki mogą przyjmować bardzo różne kształty, formy i kolory: - Są spokrewnione z zabawkami z winylu, ale mają też dużo wspólnego z origami oraz z papieroplastyką, którą niektórzy z nas mogą pamiętać z dzieciństwa - mówi Grażyna Saniuk z ekipy Out of Paper. - Trudno jednoznacznie określić, skąd ta moda do nas przyszła, ale za ojca chrzestnego zjawiska uważa się japońskiego artystę Shin Tanakę. Znawcy tematu twierdzą zaś, że paper toys w prostej linii wywodzą się ze sztuki ulicznej.

Społeczność miłośników paper toys rozrasta się szybko na całym świecie. Nic dziwnego, skoro każdy może stać się i artystą, i kolekcjonerem - projekty dostępne są w internecie, wystarczy je wydrukować w kolorze, wyciąć, złożyć i skleić.

 - Słowo "zabawka" w przypadku paper toys może być mylące, bo to nie jest aktywność wyłącznie dla dzieciaków, a wręcz bardziej dla dorosłych. Głównie ze względu na to, że stopień trudności niektórych modeli jest bardzo wysoki - wyjaśnia gość "Poranka OnLine". - Największą zaletą paper toys jest ich dostępność. Artyści uprawiający ten rodzaj sztuki bardzo często udostępniają za darmo swoje szablony on-line. Możemy je ściągnąć, wydrukować na trochę grubszym papierze i zabrać się do dzieła.

Jak przyznają amatorzy papierowych zabawek, składanie paper toys to doświadczenie z pogranicza zabawy i poważnego tworzenia, wciągające kolejnych fanów papieru.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka hobby moda papier

Czytaj także

PRACOWNIA 240: w modzie sprzedaż nie może zabić kreacji

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 13:30
- Dobra moda istnieje, a my jesteśmy po to, żeby jej uczyć i pokazywać - mówi Michał Szulc, projektant i wykładowca w Pracowni Projektowania Ubioru łódzkiej ASP, która właśnie przygotowuje się do zaprezentowania najnowszej kolekcji swoich studentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacyjny gadżet: multimedialna maska do nurkowania

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 18:20
Na wakacje spakuj się z głową. My podpowiemy Ci, które gadżety najlepiej sprawdzą się w tym sezonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szukasz pracy na wakacje? Pieniądze leżą na ulicy

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 15:00
Wakacyjna praca z jednej strony może zasilić nasz portfel, z drugiej - stać się niezapomnianą przygodą. Wiedzą o tym artyści uliczni, którzy lato spędzają w najpiękniejszych miastach na świecie.
rozwiń zwiń