Miłosz Brzeziński: trzeba mieć dystans do świata

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 15:00
Masz wszystkiego dość? Uważasz, że informacji, którymi codziennie bombardowana jest twoja głowa, jest za dużo? Stosuj "tumiwisizm" i zacznij żyć beztrosko. – To raczej podejście do życia, a nie prawdziwa terapia psychologiczna – mówi Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty.
Audio
  • Miłosz Brzeziński o nowym sposobie na udane życie: tumiwisizm? Trzeba mieć dystans do świata (Poranek OnLine/Czwórka)
W zdrowym ciele zdrowy duch
W zdrowym ciele zdrowy duchFoto: Glow Images/East News

Na pomysł, by stosować w życiu "tumiwisizm", i by stał się on jedną z oficjalnych metod leczenia, stosowanych przez psychologów, wpadła para Brytyjczyków, mieszkających na stałe we Włoszech. Państwo Gaia i John C. Parkin na co dzień zajmują się nie psychologią, a marketingiem, ale ich sposób na radzenie sobie z rzeczywistością już zaczyna święcić triumfy.

Zresztą także zdaniem niektórych słuchaczy Czwórki to najlepsza terapia, jaką wymyślono w historii psychologii. – W ciągu kolejnych lat życia uczymy się oceniać, że tak naprawdę większość rzeczy, które do nas docierają każdego dnia, jest bez znaczenia, to tzw. szum informacyjny – tłumaczy w Czwórce Brzeziński. – Nasz mózg staje się powoli tym wszystkim zmęczony. Dlatego dystans jest w życiu potrzebny.

Zdaniem gościa "Poranku OnLine", podejście do życia w stylu "tumiwisizmu" jest szczególnie kuszące dla osób młodych. – W takim wieku ludziom wciąż się wydaje, że zbyt wiele rzeczy w życiu jest ważnych – mówi Brzeziński. – Dlatego każdy sposób przekazania informacji, że jednak większość tego, co do nas dociera w każdej godzinie, nie jest istotna, jest według nich wart, by się nad nim zastanowić.

Czytaj także pozostałe wywiady z Miłoszem Brzezińskim <<<

"Tumiwisizm" może być jednak naprawdę skuteczny, jeśli przeanalizujemy sytuację, zanim zdecydujemy się "zapomnieć o problemie". - Jeśli odsuniemy się od dołka, który akurat nas w życiu zatrzymuje i złapiemy do niego dystans, będziemy potrafili rozróżnić, czy nasz problem jest ważny i rzeczywiście trzeba się z nim zmierzyć, czy może warto zastosować "tumiwisizm" - podsumowuje Brzeziński.

(kd)

Czytaj także

Troll parenting – gdy rodzice ośmieszają swoje dzieci w sieci

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 13:00
Dogryzanie, obrażanie, negatywna motywacja – to metody coraz częściej stosowane przez rodziców wobec dzieci… w internecie. – Pamiętajmy, że to, co wrzucamy do sieci, zostaje tam już na zawsze, tego nie da się wymazać – przestrzega Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: egocentrycy wcale nie mają wysokiej samooceny

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 10:30
Samoocena jest subiektywnym spojrzeniem na własną osobowość i jednym z psychologicznych pojęć, wokół którego nagromadziło się mnóstwo stereotypów. Sprawdź, jak jest naprawdę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dobry mentor pozwoli ci zajrzeć w matrixa"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 13:50
- Mentoring to jedna z trzech najbardziej naturalnych metod zdobywania wiedzy - mówi Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty. - Mentor to ktoś, kto dużo umie, a jednocześnie nie wpycha wszędzie swojego ego, nie narzuca racji.
rozwiń zwiń